Güncel

Erzingan Özgecan için yürüdü!

Erzingan: Bugün Erzingan halkı, Özgecan’nın vahşice katledilişini protesto etmek ve kadın bedeni üzerindeki cinsel sömürüye, şiddete son vermek için Eski Çarşı’dan Cumhuriyet meydanına yürüdü.

Yeni Demokrat Kadın (YDK)’nında aralarında bulunduğu beş yüzü aşkın kişinin katıldığı eylemde, “Yasta Değil İsyandayız Özge’nin Hesabını Soracağız” yazılı pankartı açarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında sık sık “Katil Devlet Hesap Verecek” “Hepimiz Özgeyiz Hepimiz Kadınız”, “Erk-ek vuruyor devlet koruyor” Anaların öfkesi katilleri boğacak”  vb. gibi sloganları atıldı.

Alana kitlesel şekilde varıldığında bir dakikalık saygı duruşunun ardından basın açıklaması okundu. Basın metninde yaşanan kadın katliamlarına ve devletin buradaki rolüne dikkat çekilen açıklamada,“2015 Ocak ayı itibariyle 29 kadının daha yaşam hakkı elinden alındı ve Özgecan ASLAN ile bu cinayetlere bir yenisi daha eklendi. Anlaşılacağı üzere, yedi aylık, yedisinde, on yedisinde, yetmişinde de olsa kadın olan her yaşta canavarca öldürülüyor.” denildi. Açıklamanın devamında ise, “Tüm kadınlar olarak sesimizi bir kez de Özgecan için yükselttik. Ve kadın üzerindeki baskılar yok edilmediği sürece her geçen gün öfkemiz daha da büyüyecek ve katillerden hesap sormaya devam edeceğiz” denildi.

 

Açıklamanın ardından eylem son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu