Güncel

“Özge Can’ın çığlıklarını duydunuz mu?”

Ankara: 11 Şubat günü Tarsus’tan evine dönmek için TOK minibüsüne binen ve 3 günün sonunda yakılmış bedenine ulaşılan Özge Can Aslan için her ilde olduğu gibi Ankara’da da basın açıklaması ve oturma eylemi yapıldı. Güvenpark’ta toplanan kitle oturma eylemine geçtiği esnada polis tarafından engellenilmeye çalışıldı. Kadınların sergiledikleri tutum karşısında, polis geri adım atmak zorunda kaldı.

Aralarında YDG’li kadınların ve YDK’lı kadınlarında bulunduğu birçok kadın örgütü bugün Özge Can’ın katledilmesinden kaynaklı Güvenpark’a çağrı yaptı. Toplanan kitleye kamusal alan diye polis terk edilmesi gerektiğini ve aksi takdirde saldırılacağını söyledi. Kadınların ‘asıl kamu alanlarını siz terk edin’ demesinden sonra kısa bir süre tartışmalar devam etti. Polisin yoğun önlem aldığı eylemde kadınlar, bir adım dahi geri çekilmeyerek, polisin ablukası altında isyanlarını dile getirdiler.

 

Eylemde kadınlar ve LGBT’li arkadaşlar söz alarak ‘kadın ve trans cinayetlerinin politiktir’ dedi. Sık sık dayanışma ve özgürlük sözleri haykırılan eylemde tecavüzün devlet ve medya ayağında ki iyi hal durumlarına öfke yağdı. Özge Can’ın katillerinden birinin ise kaçıp DAİŞ çetesine katılması söylentisi, orada ki savaşan YPJ’ye değinilerek elbet hesabın onlar tarafından sorulacağı söylendi. Sloganlar eylem boyunca susmadı. Her kadın sokağın, meydanların gecelerinde onların olduğunu vurgulayarak eylemlerine son verdiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu