Güncel

Dersimli Kadınlar Özgecan İçin sokaktaydı!

Dün gece hepimiz Tarsus’ta yolculuk yaptığı minibüsten inemeyen Özgecan için öfkelendik. Birkaç gündür haber alınamayan Özgecan’ın ölüm haberini aldık. Minibüs şoförü ve yanındaki iki kişinin Özge’nin katili olduğunu öğrendik.

Tecavüze uğradıktan sonra katledilen Özgecan, kadın katillerine ve onları koruyan, aklayan erkek devlet anlayışına duyduğumuz öfkenin yeni adı oldu. Ve katillerinden hesap sormak üzere Özge’yi de zihinlerimize kazıdık.

Bugün her yerde binlerce kadın Özge’nin katillerinden hesap sormak için alanlardaydı. Binlerce kadın Özge için öfkesini sokağa taşıdı.

Bugün saat 13.00 da Dersim’li kadınlarda Özgecan için öfkelerini sokağa taşıdı. Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kadınlar, Özgürlük anıtına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca “erkek vuruyor devlet koruyor”, “yaşasın kadın dayanışması”sloganlarını hep bir ağızdan haykırdı kadınlar.

Yürüyüşün ardından yolu trafiğe kapatan kadınlar burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında “Öfkemiz her geçen gün katmerleşerek artıyor, sokaklara taşıyor; yakında kurduğunuz sarayların içine kadar taşacak. Bizler gerçek eşitlik ve adalet istiyoruz. Evde, sokakta, iş yerinde… tecavüze uğramamak, uluorta katledilmemek için Özgecanların, Dilberlerin, Merallerin daha fazla ölmemesi için; katledenlere indirim uygulanmamalı gereken cezai işlem uygulanmalı, gerçek eşitlik ve adalet sağlanmalıdır. AKP kadın politikalarından vazgeçmeli, imzalanan uluslararası anlaşmalara uyulmalıdır” denildi.

 

Basın açıklamasının ardından Özgürlük Anıtına Özgecan için mum yakıldı ve karanfiller bırakıldı. Eyleme YDK’lılar da katıldı. Atılan sloganların ardından eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu