Güncel

Katillerden hesabı kadınlar soracak

Amed: Mersin’in Tarsus ilçesinde tecavüze uğrayarak katledilen Özgecan Aslan için bugün Yeni Demokrat Kadın, Sosyalist Kadın Meclisi ve Keskesor lgbt oluşumu ofis semtinde bulunan sanat sokağı’nın sonunda birleşerek AZC plaza önüne kadar gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında “Jin jiyan azadi”, “Kadınlar sokağa özgürleşmeye”, “Özgelerin hesabını kadınlar soracak” sloganları atıldı. Renkli dövizler taşıyan kadınlar aynı anda kızıl sopalarla yürüdüler.

AZC plaza önünde basın metnini okuyan Yeni Demokrat Kadın temsilcisi Eda Nil Çetin Özgecan’ın vahşice katledilmesinin erkek şiddetinin varlığı birkez daha gözler önüne serildiği vurgulayarak “ Son 10 yılda %400 yükselen kadına yönelik şiddet ve katliamlar bizlere gösteriyor ki devlet yeteri korumayı göstermiyor ve kadınların devletin insafına bırakıyor.  Ortadoğu’da da kadınlar DAİŞ eliyle köle olarak alınıp satılmaya, tecavüze uğramaya ve katledilmeye devam ediyor. Trans kadınlarda hala sokak ortasında tecavüze uğruyor. Mağdurun adı ne olursa olsun katil her zaman erkek. Kadın olduğumuz için öldürülmemiz meşrulaştıran eril diliniz batsın!”  dedi.

 

Türkiye ve Kürdistan’da Özgecan’ın protestolara gerçekleştirilirken kadın katliamlarının devam ettiğini vurgulayan çetin: “  Basın açıklamamızı gerçekleştirmeden yarım saat önce aldığımız Amed’in Çermik ilçesinde 3 çocuk annesi eşi tarafından bıçaklanarak katledildi. Katillerden hesabı kadınlar soracak ve erkek devletinizi başınıza yıkacağız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu