Güncel

“O yasayı geri çektirene kadar dinmeyecek isyanımız”

İzmir: Kadınlar, AKPli vekiller tarafından meclise verilen tecavüzcüleri aklama önergesini İzmir’de protesto etti.

AKPli vekillerin imza attığı ve TBMM Genel Kurulunda oylatılan, cinsel istismarı gerçekleştiren kişinin mağdurla evlenmesi halinde hükmün açıklanması geri bırakılacak, yani cezası ertelenecek olan önergeye Kadınlar İzmir’de tepki gösterdi.

İzmir Kadın Platformu‘nun örgütlediği Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan eylemde Yeni Demokrat Kadın da yer aldı.

“AKP kız çocuklarını tecavüzcüleriyle evlendirme yasası çıkartıyor! #TecavüzMeşrulaştırılamaz Çocuklarımızı, bedenimizi, hayatımızı savunmak için direnişteyiz!yazılı pankart açan kadınlar tarafından sık sık, “AKPden hesabı kadınlar soracak” , “AKP elini çocuklardan çek” , “Yaşasın kadın dayanışması” , “Tecavüze sessiz kalmayacağız” gibi sloganlar atıldı.

“Çocuk istismarcılarını aklatmayacağız!”, “O yasayı geri çektirene kadar dinmeyecek isyanımız”, “Tecavüzcü devlet yıkılacak elbet”, “Koruduğunuz tüm istismarcılarla beraber Kadınlara hesap vereceksiziniz!” gibi dövizlerinde taşındığı eylemde basın açıklaması da okundu.

“Tek bir çocuğu, tek bir kadını bile sizin iktidarınıza feda etmeyeceğiz”

Platform adına açıklamayı okuyan Işık Barç, Ensar Vakfını aklayanların, tecavüzcüleri ve kadın katillerini koruyanların, çocuk ve kadın derneklerini kapatanların yine iş başında olduğunu belirtti.

Kadın ve çocuk hakları açısından asla kabul edilemeyecek rezil bir önergenin AKP’nin oyları ile meclise getirildiğini ifade eden Barç, Uzunca süredir, önce Anayasa Mahkemesi tarafından gündeme getirilen, daha sonra AKP tarafından çıkarılmaya çalışılan bu aşağılık yasa teklifi ısıtılıp tekrar önümüze getirildi. Bu önergeyi getirenler bilsin ki; tek bir çocuğu, tek bir kadını bile sizin iktidarınıza feda etmeyeceğiz” diye belirtti.

Çocukların, istismarcı erkekle evlendirilmelerinin hiçbir değerle, kültürle ve dinle savunulamayacağını söyleyen Barç, “Çocuk istismarında “rıza” aramak hangi yasada yazarsa yazsın, suçtur. Bizzat kendinizin imzaladığı uluslararası sözleşmeleri bile çiğnemek demektir. Hiçbir çocuğun ve kadının istismarcı ile, tecavüzcü ile evlendirilmek istenmesine asla sessiz kalmayacağız” dedi.

Kadınlar, hep birlikte önergeyi yırtıp attılar

AKP‘nin OHAL’i bahane ederek kadın hareketinin kararlı mücadelesi ile elde ettiği haklara göz diktiğini vurgulayan Barç, “Çocuk ve kadınların yaşam hakkını hiçe saymanıza nasıl sessiz kalmadıysak, bu yasayı da meclisten geçirmenize izin vermeyeceğiz. Ne çocuklara ne kadınlara asla zarar verdirtmeyeceğiz. Oldu bittiyle geçirmeye çalıştığınız önerinizi de, bizi sokmak istediğiniz kalıplarınızı da yırtıp atacağız” diye belirtti.

Basın açıklamasının ardından kadınlar yanlarında getirdikleri önergenin fotokopisini hep birlikte yırtıp attılar. Bu zihniyete karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini tekrardan haykırdılar.

 

Eylem, alkış, zılgıt ve sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu