Güncel

Sedat Yurtdaş davası 17 Ocak’a ertelendi

Amed: Yanında stajyer avukat olarak çalışan YDK aktivisti kadına cinsel saldırıda bulunan avukat Sedat Yurtdaş hakkında, “basit cinsel taciz” suçlamasıyla açılan davanın üçüncü duruşması Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yurtdaş’ın katılmadığı duruşma 17 Ocak 2017 tarihine ertelendi.

Cinsel saldırıya maruz bırakılan kadın ve avukatlarının katıldığı duruşmaya YDK, ÖGK ve KESKSOR üyeleri izleyici olarak katılırken, Sedat Yurtdaş’ın avukatları da mahkemede hazır bulundu. Dava dosyasına ait gelen evrakların okunmasıyla başlayan duruşma tanık dinlenmesi ile devam etti. Tanık, YDK aktivisti avukatın Amed’de çalıştığı sırada cinsel saldırıya maruz bırakıldığını kendisine anlattığını ifade ederek, bu süreçte kadının avukatlardan oluşan sosyal çevresinden psikolojik olarak baskıya uğradığını aktardı. Bunu “mahalle baskısı” olarak adlandıran tanık, bu baskı nedeniyle YDK aktivisti avukatın Amed’den ayrılmak zorunda kaldığını belirtti.

Tanığın aktarımlarının ardından cinsel saldırıya uğrayan kadının avukatlarından Av. Ezgi Duman söz alarak, müvekkiline yönelik “neden hemen şikayette bulunmadın?” sorusunun kabul edilemez olduğunu ifade etti. Sedat Yurtdaş’ın sürecin en başından beri mesleki kariyerini öne çıkardığını belirten Duman, müvekkilinin ise Amed’i terk etmek, avukat çevresinden uzaklaşmak zorunda kaldığını ifade etti. Av. Esra Salmanlı ise, bilirkişi raporu olmasına rağmen buna karşı tamamen anti-bilimsel bir rapor oluşturulduğunu ifade etti.

Ardından söz alan Yurtdaş’ın avukatları ise A.’nın cinsel saldırıya maruz bırakılmasının ardından yaşadığı psikolojik sorunların doğrulunu kanıtlayan ve İstanbul Üniversitesi Adli Tıp biriminden alınan iki ayrı raporun ise geçersiz olduğunu iddia ederek dosyadan çıkarılmasını talep etti. Avukatlar ayrıca kadın örgütlerinin davaya müdahil olamaması için davanın kapalı işlenmesi talebini yinelerken, benzer davalarda yargının suçlu erkeği koruyan kararlarını gizlemek adına getirdiği yayın yasağının bu dava için de verilmesini talep etti. Yurtdaş’ın avukatlarından Av. Neval Yurtdaş, davanın kadın örgütleri tarafından bir kampanya olarak ele alındığını belirterek, “Burada kadın mahkemesi kurulmuştur” dedi.

“Kadın beyanı esastır, aksini ispat yükümlülüğü erkeğe aittir” ilkesine dair “Bu ilke kadınlar tarafından kötüye kullanılmaktadır” diyen Yurtdaş, feminist avukatların taraflı olduklarını ifade etti. Kadınların da erkekleri öldürdüklerini, ancak kadının mağdur olarak ele alındığını ifade eden Yurtdaş, kadın ve erkeğin eşit olarak yargılanması gerektiğini belirtti.

Mahkeme davanın kapalı işlenmesi talebi ve dosyaya yayın yasağını reddetti. Duruşma 17 Ocak 2017, saat 09.30’a ertelendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu