Güncel

Kadınlar tecavüzü aklayan önergeye karşı sokaktaydı

H. Merkezi: Cinsel şiddet ve istismarı aklayan politikalarını sürdüren AKP, yeni yasa tasarısı ile tecavüzcüleri ve istismarcıları cezasız bırakma yolunda adımlar atarken dün akşam birçok ilde kadınlar sokağa çıktı. Kocaeli ve Samsun’da eyleme polis saldırısı olurken çok sayıda kadın gözaltına alındı.

İstanbul

Aralarında Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Yeni Demokrat Kadın (YDK), Yeryüzü Kadınları ve Anarşist Kadınlar’ın da olduğu çok sayıda kadın örgütü Kadıköy Eminönü İskelesi önünde eylem yaptı. Eylemde “Kadınlar her yerde direnişte”, “Bu yasa meclisten geçmeyecek”, “Tecavüzü size aklatmayacağız” sloganları atıldı.

Eylemde konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) MYK üyesi Gülsüm Ağaoğlu, iktidarın her gün insanlık suçu işlediğini kaydetti, son çıkarmak istedikleri yasa ile 4000 tecavüzcünün serbest kalacağını belirtti. Ağaoğlu, “Siz tecavüzü aklarken kadın katliamları artıyor. AKP her gün kadın düşmanlığını göstererek kadınları eve kapattı, sadece çocuk doğurmalarını istiyor. Kadınlara ‘Sus, itiaat et’ deniliyor” dedi.

Ankara

Ankara Kadın Platformu, akşam saatlerinde Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması yaptı. Platform adına açılamayı okuyan Cansu Yumuşak, AKP’nin Meclis’e sunduğu önergenin kadınlara ve çocuklara yönelik tecavüz ve her türlü cinsel istismarın önünü açacağını, çocukların ve kadınların tecavüzcüyle evlendirilmelerini yasallaştıracağını söyledi. Bu önerge ile 4 bin tecavüzcüye tahliye yolunun açıldığını kaydeden Yumuşak, bir yılda adliyeye taşınan, çocuğa yönelik cinsel istismar sayısı 16 bin 957 iken, bu yasa ile cinsel saldırının daha da artacağına işaret etti.

Önerge Meclis’e verilmeden önce kadın ve çocuk derneklerinin kapatıldığını hatırlatan Yumuşak, şöyle konuştu: “Kadınlara ve çocuklara reva görülen bu tecavüz düzenini kabul etmiyoruz. Söz konusu olan haklarımız olunca çalıştırılmayan, baypas edilen Meclisin, tecavüzcüleri aklamak için canhıraş çıkardığı önergeleri kabul etmiyoruz. OHAL bahanesi ile tecavüzcülerin salıverilmesine, kadınların ve çocukların Meclis onayı ile tecavüzcülere, istismarcılara teslim edilmesine izin vermeyeceğiz.

Samsun

Kadın örgütlerinin Çiftlik Süleymaniye geçidinde yapmak istediği eylem polis tarafından engellendi. Kadınların, kendilerinin değil tecavüzcülerin engellenmesini isteyen kadınlara polis saldırdı. Yaşanan polis saldırısında 11 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların isimleri şu şekilde: Züleyha Mangan, Fatma Şen Çelik, Bahar Karakuş, Meral Aslan, Şafak Yeşiltepe, Derya Ceylan, Deniz Yıldırım, Şeyma Özbek, Nuray Topaloğlu, Akile Yıldırım ve Bahar Naz Karanlık.

Kocaeli

Kocaeli Kadın Platformu üyesi kadınlar, Belediye İş Hanı önünde bir araya gelerek önergeyi protesto etti.Valiliğin “eylem yasağı” gerekçe gösterilerek basın açıklamasına izin vermeyen polis, kadınların dağılması konusunda uyarıda bulundu.

Uyarıya rağmen dağılmayan kadınlara saldıran polis, çok sayıda kadını işkenceyle gözaltına aldı.

Antalya

Antalya’da kadın örgütlerinin tecavüzü meşrulaştıran yasa tasarısını protesto eylemi engellendi.

Antalya Kadın Platformu’nun çağrısıyla Attalos Heykeli önünde bir araya gelen kadınlar, “Tecavüzü aklayamazsınız, yasasını çıkaramazsınız“, “Hayatımız geleceğimiz bedenimiz bizim” yazılı dövizler taşıdı.

 

Kadınlar basın açıklaması yapmak isterken, polis OHAL’i gerekçe göstererek basın açıklamasına izin vermeyeceklerini belirtti. Polisin saldırı tehditleri üzerine kadınlar slogan atarak eylemi sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu