Güncel

İntihar, asla sadece intihar değildir!

“İntihar” denildiğinde, sanki kişinin iradesi ve tercihi söz konusuymuş gibi bir izlenim oluşuyor. Ancak ezilen ve baskı altında bulunan bir gruba mensup bir kişinin “intiharı” söz konusu olduğunda “irade ve tercih” kelimeleri tehlikeli bir işe yarıyor ve nefretin, şiddetin ve katliamın üzeri örtülüyor.

Tam da bu yüzden kadın ve LGBTİ’ler her fırsatta haykırıyor:

Kadın intiharları politiktir!

LGBTİ intiharları politiktir!

Trans intiharları politiktir!

Bunun gerçekliğini Neçirvan’da gördük. Neçirvan, yani Sinan Akyüz, Ah Tamara Wan LGBTİ aktivisti iken 1 Haziran günü intihar etti. Aslında Neçirvan, ailesinden baskı ve şiddet görmüş, toplum buna susmuş (kimi desteklemiş), devlet zaten dünden LGBTİ’ler yaşamasın diye duaya çıkmış olduğundan intihara sürüklenmişti.

Neçirvan aynı zamanda Kürdistan’da eşcinsellerin var olduğuna acı bir örnek oldu.

“Neçirvan’ın katillerinin takipçisiyiz”

Neçirvan’ın ölümünün ardından birçok yerde eylemler oldu. İstanbul-Taksim’de de LGBTİ kurumları 2 Haziran Salı günü bir açıklama yaptı. “Homofobi öldürüyor, devlet bunu görmüyor”, “Susmayacaklar susmayacak, eşcinseller susmayacak”, “Transfobik devlet, yıkacağız elbet”, “Travestiyiz, buradayız, alışın alışın gitmiyoruz” vb. sloganların atıldığı eyleme Yeni Demokrat Kadın ve HDP milletvekili adayları Şerife Erbay ve Feride Elçin de katıldı.

Kitle adına açıklama yapan Beyrut Avşar, “Yaşam mücadelemiz kaldığı yerden tüm vahşetiyle devam ediyor ve Sinan’ın katillerinin hala bizim aramızda olması bu direnişin daha azılı olacağının bir kanıtıdır” dedi.

Yaşamsal hakkımızın illegal bir çerçeveye sokulması ve hatta çoğumuzun bir cüzamlı gibi görülmesinden oldukça rahatsız edici” diyen Avşar, “Var olan yıllanmış LGBTİ mücadelesinin Wan’da olması artık siz katil ve hükümet yanlılarını oldukça rahatsız ediyor ve bizler bunun oldukça farkındayız” diyerek tepki gösterdi ve Neçirvan’ın katillerinin ve davasının takibinde olacaklarını vurguladı.


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu