Güncel

“Kadın dayanışmasına baraj mı dayanır?”

Kartal: 7 Haziran Genel Seçimleri’ne kısa bir süre kala, Yeni Demokrat Kadın’ın da içerisinde yer aldığı 1. Bölge Kadın Seçim Koordinasyonu “Özgürlüğümüzü örgütlüyoruz!” şiarıyla dün Kadıköy’de eylem düzenledi.

Saat 19.00’da Boğa Heykeli önünde bir araya gelen kadınlar, buradan “Jin, jiyan, azadi”, “Bizler meclise, kadınlar meclise”, “Yaşasın kadın dayanışması” ve “Yaşasın yeni yaşam” sloganlarıyla Kadıköy İskelesi önüne yürüyüş düzenlediler. Yeni Demokrat Kadın’ın “Sırtımızı sana, yüzümüzü dağlara dönüyoruz”, “Kadın dayanışmasına baraj mı dayanır?” gibi dövizler açtığı eyleme İstanbul HDP kadın milletvekili adaylarından Burcu Demirbaş, Hüda Kaya, Ayşe Bertay, Gülsüm Ağaoğlu, Filiz Kerestecioğlu, Beyza Üstün, Fatma Saygılı, Serpil Kemalbay, Hülya Avşar, Asuman Ergin, Hürriyet Özçelik, Ceylan Yılmazer, Filiz Yalçın, Semra Güvener ile HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ayşe Erden de katıldı.

İskele Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. Kürtçe ve Türkçe yapılan açıklamada seçim çalışmasının sonuna gelinen bugünlerde kadınların sözünü belirginleştirmeye ihtiyacı olduğuna dikkat çekilerek bu zamana kadar yapılan çalışma ise “Hızını hiç kesmeyen erkek egemen şiddete, katliama dönüşen kadın cinayetlerine karşı kadınların mücadelesini ve sesini sokağa taşıdık. Eşit temsiliyet ilkesi ile yola çıkan HDP, bu seçimlerde adayların yarısını kadınlardan oluşturdu. Toplumun yarısını oluşturan kadınların mücadelesi, Meclis grubunun da yarısını oluşturacak” şeklinde özetlendi.

Basın açıklaması “Kadınların sesini Meclise taşıyacağız. Büyük bir kadın ittifakıyla diktatörlerin barajlarını yıkan o coşkun selin her bir damlası olarak birleşmek için 7 Haziran’da oylar HDP’ye, kadınlar meclise diyoruz” şeklinde sona erdi. Halaylarla devam eden eylemin ardından kadınlar, Cizîre Kantonu’nda şehit düşen BÖG savaşçısı Mahir Arpaçay’ın Kadıköy’de kurulan taziye çadırına ziyaret gerçekleştirdiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu