Güncel

N.K’nın 4. duruşması görüldü, yine ve yine ertelendi!

H.Merkezi: Silvan’da 13 yaşındaki N.K.’nin kaçırılması ve tecavüz edilmesiyle ilgili açılan davanın duruşmasına Batman 2. Ağırnk Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yaklaşık bir yıl önce 2 eşli olduğu öğrenilen R.Y. tarafından alıkonulduktan sonra tecavüze uğrayan 13 yaşındaki N.K. adlı kız çocuğunun davasının dördüncü duruşması, Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya, “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “Çocuğun hürriyetini kısıtlama ve alıkoyma” suçlamaları ile tutuklu yargılanan sanık R.Y. katıldı. Duruşmaya ayrıca sanık avukatı ve N.K.’nin avukatlarıın yanı sıra bir çok kadın dernekleri, kurum ve kuruluşları katıldı. N.K’nin avukatları, yaş tespitinin bilimsel raporunu istediklerini belirterek, sanık R.Y.’nin tutukluluk halinin devamını istedi. Duruşmada N.K.’nin yaşadığı travmadan sonra Dicle Üniversitesi’nden verilen “Beden ve ruh sağlığının bozukluğuna dair” rapor mahkemeye sunuldu. Sanık R.Y.’nin avukatı ise, müvekkillinin tutuksuz yargılamasını istedi. Sanık R.Y. ise, “Gelen raporu kabul etmiyorum. Daha önceki ifadelerim benim için geçerlidir. Silvan ve Batman emniyeti her şey biliyor” dedi. Mahkeme heyeti, N.K.’nin yaşının tespit edilmesi için sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 8 Temmuz’a erteledi.

“Bu bir kadın kırımıdır”
Adliye çıkışında kadın kurumları adına açıklama yapıldı. Açıklamayı Sohbet Arslan okudu. Arslan ; “Yaşadığı ilk istismardan sonra onlarca başka erkek tarafından istismar edilişinin hukuki soruşturmanın aylardır tamamlanmamış olması erkek yargının, erkekliği korumasından öte bir şey değildir. Kadın cinayetleri toplumun ayıbıdır. Mevcut yasalar kadını korumaya yetmiyor. Bu bir kadın kırımıdır. Bedenimiz, kimliğimiz ve kültürümüz bizimdir. Hiçbir erkin aksi yönde karar verme hakkı yoktur” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu