Güncel

Amed’de 24 Mayıs’taki R.Ç Davasına Çağrı

 

Amed: 17 yaşında ailesi tarafından katledilen R.Ç için, 22 Mayıs’ta Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi önünde Yeni DemokratDSC 4543

Kadınolarak basın açıklaması gerçekleştirdik. 2 aydır kampanyasını yürüttüğümüz R.Ç davasında sona gelinirken, davadaki hukuksuzluğun seyrinde bir değişiklik olmamasından ötürü, 6. duruşması görülecek olan davaya kitlesel katılım çağrısı yapıldı.

R.Ç şahsında tüm LGBT bireylerin en yaşamsal haklarına ilişkin demokratik taleplerimizi yinelediğimiz basın açıklamasında; eşcinsel bireyleri katledenler ile Alevileri, Kürtleri, Ermenileri, kadınları; faşist ataerkil TC’nin tekçi politikasının dışında kalan kesimleri katledenin, aynı zihniyet olduğuna değinildi. Nefret suçlarının sistematik olarak bizzat devlet eliyle beslendiği, dolayısıyla bu katliamların failinin esasta sistemin ete kemiğe büründüğü devlet olduğu vurgulandı.

 

Keskesor, ESP Gençliği, Yeni Demokrat Gençlik’in desteklediği açıklama: ‘‘Homofobiye geçit vermemek için, yaşanan LGBT kırımına ‘Dur!’ demek için, tetiği çekenlerden öte tetikçileri yaratan zihniyetlerin mahkumiyeti için, R.Ç cinayetinin bir nefret cinayetini olduğunu bir kez daha haykırmak için; herkesi 24 Mayıs saat 10.10’da Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davayı sahiplenmeye çağırıyoruz.’’ şeklinde sona erdirildi.

‘Susma, haykır! LGBT’ler her yerde!’ , ‘ Yaşasın örgütlü mücadelemiz’ , ‘Nefret inat, yaşasın kadın dayanışması’ sloganları atıldı.

 

AMED YDK


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu