Güncel

Taksim’de barikata yüklenen kadınlara “kibar” saldırı

Reyhanlı katliamını protesto etmek ve Reyhanlılı kadınlarla dayanışmak için akşam saatlerinde bir araya gelen kadın örgütlerine İstiklal Caddesi’nde polis saldırdı. Yürümeye çalışan kadınlara saldıran polis birçok kadını ise darp etti.

İstanbul: Bugün (23 Mayıs) akşam saatlerinde Reyhanlı katliamını protesto etmek, Reyhanlı’da yaşanan savaş ortamının en büyük yükünü kadınların çekeceğine dikkat çekmek ve yine Reyhanlılı kadınlarla dayanışmak amacıyla Galatasaray Lisesi’nde buluştuk.

EHP’li Kadınlar, Gökkuşağı Kadın Derneği, SDP’li Kadınlar, ESP/Sosyalist Kadın Meclisleri, Sosyalist Feminist Kolektif, İlerici Kadınlar Derneği, Özgür Genç Kadın ve Yeni Demokrat Kadınlar olarak bizlerin katıldığı yürüyüş için “Reyhanlı’nın Hesabı Sorulacak, Kadınlar Savaş Değil Barış İstiyor” pankartı açıp, sloganlarla yürümek istedi.

“Reyhanlı AKP’nin savaş politikalarının bir sonucudur””

Reyhanlı’nın hesabı sorulacak”, “Roboski’den Reyhanlı’ya katiller halka hesap verecek”, “Polis defol bu sokaklar bizim” sloganlarıyla başlatmak istediğimiz eylem polis tarafından engellenmek istedi.

Slogan ve alkışlarla protesto ettiğimiz bu durumun ardından basın açıklaması yapıldı. Kitle adına basın metnini ise Aysel Gültekin okudu.

Okunan metinde; Reyhanlı patlamasının AKP’nin savaş politikalarının bir ürünü olduğu ve devletin Suriye’deki çetelere destek vererek emperyalistler için savaşa müdahil olduğu vurgulandı.

Polisten “kibar” tehditler

Savaşın kadınlar üzerindeki etkilerinin anlatıldığı metin devletin çetelere sunduğu desteğe son vermesi talebi ve Türkiyeli kadın örgütlerinin Suriyeli kadınlar ile dayanışma içinde içinde olduğu beyanı ile sonlanırken; daha sonra ise kadınlar İstiklal Caddesi’nden barikat kuran polis kalkanlarının üzerine yürüdü.

Kadınlara oldukça “kibar” yaklaşan polis şefi, “biz hanımefendilere böyle şeylerin yakışmadığını” vurguladığı konuşmasında, yürümek istediğimiz takdirde “polisin hazırlıklarımızı gördüğümüzü ve bu yürüyüşe kesinlikle izin veremeyeceklerini” belirterek kadınları tehdit etmekten geri durmadı.

Her şeye inat, yaşasın kadın dayanışması!

Polis şefinin bu “kibarlığından” etkilenmeyen kadınlar sloganlarla barikata yüklendi. Kadınların yürüyüşünü engellemek isteyen polis, yürümek isteyen kadınlara ise cop ve kalkanlar ile saldırdı.

Burada yaşanan arbedenin ardından ise saldırısını sürdüren polise karşı ise kadınlar İngiliz Konsolosluğu’na çıkan ara sokaklara çekilerek direnişlerini sürdürdüler.

Polis ile yaşanan kısa çatışma sırasında çevik kuvvetin “erkek gücüne olan güveni” tavan yaparken(!), sivil polisler ve onların güdümündeki bir sivil faşist kadınlara cinsiyetçi küfürlerle saldırdı.

Söz konusu kadınlar olunca göstermelik bir “kibarlaşma” yaşayan polisin tek kaygısının, kadına kaşı şiddete karşı kadın örgütlerinin emeği ile yaratılan duyarlılığın kendilerine tepki olarak dönmemesi idi.

Ancak bu “kibarlıktan” anlamayan ve de barikatlara yüklenmede ısrar eden biz kadınlara polisin kalkanları altından tekmeler, üstünden yumrularla ve ardından da gazıyla saldırması bahsini ettiğimiz kaygılarını bile göz ardı ettirecek kadar erkeklik gururlarını incitmişti besbelli!

Her şeye inat, yaşasın kadın dayanışması!

İstanbul Yeni Demokrat Kadın

 

Resim galerisi için tıklayınız

 

Video için tıklayınız

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu