Güncel

“Nefrete bahane çok!”

İzmir: Baki Koşar Nefret Suçlarıyla Mücadele Haftası çerçevesinde İzmirde yapılan etkinlikler devam ediyor.

Son olarak Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği üyeleri; yaptıkları basın açıklaması ise nefret suçlarını kınayarak; yapılması gereken yasal düzenlemeleri kamuoyuna duyurdular.

Bugün (23 Şubat) Alsancak ÖSYM önünde buluşan dernek üyeleri buradan Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişine yürüyerek; gerçekleştirdikleri eylemde; “Faşizme karşı, bacak omuza”, “Nefrete inat yaşasın hayat”, “ Nefret cinayetleri politiktir”, “Dünya yerinden oynar, dönmeler özgür olsa vb. sloganlar attılar.

 

“Katiller sadece elinde bıçak olanlar değil”

Gökkuşağı bayrakları ve dernek pankartı ile yürüyen kitle adına basın açıklamasını Demet Yanardağ okudu.

Yapılan açıklamada; LGBT bireylere yönelik gerçekleşen saldırılar teşhir edilerek; “Katiller sadece silahı, bıçağı tutan ellerin sahipleri değildir. LGBT bireyleri temel hak ve özgürlüklerinden feragat ederek yaşamaya zorlayan sistemdir. Katiller bu sorunları çözmek için çaba göstermeyen, ve bu cinayetlere, nefret söylemine, linç girişimlerine sessiz kalan yasal düzenlemeler yapmayan yetkililerdir. Katilleri koruyarak LGBTlere karşı işlenen suçlarda haksız tahrik indirimi yaparak; katilleri suça teşvik eden sistemdir denildi.

Yağmur altında gerçekleşen basın açıklaması; anayasanın ayrımcılığı düzenleyen 10. maddedeki ayrım gözetilmeyecek zeminler arasına cinsel yönelim ve cinsel kimlik ifadelerinin eklenmesi ve TCKnın 82. Maddesinde gerekli değişikliklerin yapılması taleplerinin dillendirilmesi ile sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu