Güncel

Kadın katliamlarına tepki suç!

H. Merkezi: Amed’de geçtiğimiz yıl DÖKH tarafından düzenlenen 8 Mart mitinginde konuşma yapan 5 kadın hakkında “örgüt propagandası” iddiasıyla dava açıldı. 15 Nisan’da ilk duruşması görülecek olan davada kadın katliamlarına yönelik tepki ve devletin Kürt kadınına yönelik baskı politikalarının eleştirilmesi de suç kapsamında sayıldı!

Geçtiğimiz yıl demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) tarafından amed’de düzenlenen ve binlerce kadının katıldığı 8 Mart Dünya emekçi Kadınlar Günü’nde konuşma yapan BDP Amed İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Miting Tertip Komitesi Başkanı Gülsün Altan, Barış Anneleri İnisiyatifi aktivisti Havva Kıran ve mitingin sunucuları Zeynep Düşün ile Remziye Güzel hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

 

Kadın katliamlarına tepki suç!

TMK’nin 7/2 maddesi ile TCK’nin 53’üncü maddeleri uyarınca “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın iddianamesinde, adı geçen 5 kadının miting sırasında yaptıkları konuşmalarda PKK ve örgütün Lideri Abdullah Öcalan’ın savunduğu fikirleri dillendirerek, örgütün propagandasını yaptıkları belirtildi.

İddianamede, konuşmacıların ve sunucuların zaman zaman söylediği “An azadî, an azadî” ve “Edî Bese” cümleleri bile suç sayılırken, kadın katliamlarına yönelik tepki ve devletin Kürt kadınına yönelik baskı politikalarının eleştirilmesi de suç kapsamında sayıldığı belirtildi.

İddianamede ayrıca, konuşmacıların PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi değerlendirmeleri, Kürt hareketi içerisinde yaşamını yitiren kadınlara atıfta bulunması ve AKP’ye yönelik eleştirilerin de suç sayıldığı görüldü.

 

5 yıl ceza isteniyor

Haklarında dava açılan 5 kadın için 1 ile 5 yıl arasında hapis cezası ve TCK’nin 53’üncü maddesi uyarınca da kamu haklarından yoksun bırakılmaları isteniyor. Dava duruşması 15 Nisan’da Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu