Güncel

Kürtaj haktır, Karar kadınların

izmir_kürtaj

 

İzmir’de Kürtaj Haktır Karar Kadınların Platformu üyeleri  Eski Sümerbank önünde bir eylem yaparak ulaşılabilir, güvenli koşullarda, ücretsiz kürtaj hakkı istedi.

“Ücretsiz ulaşılabilir kürtaj hakkımızdır” pankartı açan kadınlar adına açıklama yapan Şengül Çavuşoğlu, Başbakan Erdoğan’ın konuya dair sarf ettiği, “Her kürtaj bir Uludere’dir” sözlerini hatırlatarak, kadınların kazanılmış en önemli haklarından biri olan kürtajın AKP hükümeti tarafından hedefe konulduğunu söyledi. Kadınların kürtaj hakkını, oluşturulan ideolojik baskı sonucunda kullanmadığını belirten Çavuşoğlu, “Kadınların kararlı duruşu sonucunda kürtajla ilgili yasa çıkartılamamış; fakat kürtajın sadece devlet hastanelerinde yapılabilmesi şartı koşularak kürtaj hakkı psikolojik, tıbbi, ideolojik baskı ile kullanılamaz hale getirilmiştir” dedi.
Ücretsiz, sağlıklı, güvenli doğum kontrol ve kürtaj hizmeti sağlanmadığı müddetçe kadın ölümlerinin önlenemeyeceğine dikkat çeken Çavuşoğlu, kadınların sağlıksız koşullarda kürtaj yaptırmaya mecbur bırakıldığını söyledi. Tıbbi kürtaj denilen, ilaçla kürtajı talep ettiklerini ifade eden Çavuşoğlu, “Kürtajı cinayet olarak tanımlayan zihniyete hatırlatıyoruz. Cenin haklarından söz etmeyi bırakıp kadınların, çocukların sağlığı, can güvenliği ve yaşam haklarına sahip çıkın” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu