Güncel

Muhtar da haddini aştı: “Bir çocuğa bir yıl su bedava”

Son yıllarda, eğitimden sağlığa hemen her alanda hayata geçirilen politikalar nedeniyle yaşam koşullarının da zorlaşmasıyla beraber başlayan “çocuk kampanyaları”, hız kesmeden devam ediyor. Daha iyi sömürebilmek için istenen genç nüfusu artırmak amacıyla, devlet tarafından yapılan bu istek, muhtarlıklara bile yansıdı. Pınarhisar İlçesi’ne 8 kilometre uzaklıkta bulunan Tozaklı Köyü’nün geçen yıl 804 olan nüfusu ölüm, göç ve çalışmak için ayrılanlarla nüfus 768’e düştü. Orta yaşlıların yoğun olduğu köyde nüfus azalınca, Muhtar Ali İnan azaları ile birlikte ‘Bir çocuk yap, bir yıl su bedava olsun’ projesini hayata geçirdi.

Yaşama koşullarının iyileştirilmesinin zaten göç sorununun kaynağını ortadan kaldıracakken, “ne yardan ne serden” diyen devlet akıllıları, en rahat söz geçirebilecekleri ve müdahale etmelerinin en meşru olduğunu düşündükleri kadın bedeninde buluyorlar çareyi. Köylünün tarımın tasfiyesi nedeniyle terk etmek zorunda kaldıkları köylerde tek problemin su olmaması bir yana, zaten halkın olan suyu sadaka verir gibi bir yıl ücretsiz vaat etmeleri de başka bir ikiyüzlülük.

Muhtar, proje üretmekle kalmayıp, 2013 yılında geçimsizlik nedeniyle sağ salim boşanabilmeyi başarabilmiş 1 çocuk sahibi 33 yaşındaki Selvinaz Çelik’i 6 ay önce el birliğiyle eşiyle bir araya getirerek tekrar mutsuz “geçimsizlik” içine attı. Projeye bütün gücüyle yüklenen ve baştan sona üstüne vazife olmayan biçimde kadının hayatını yönlendiren “akil” muhtar, olası bir kadın cinayetine de kapı araladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu