Güncel

3 Eylül’de #tacizedirenenElif’i yalnız bırakmıyoruz!


siddet kadinErkek egemen devletin kadına yönelik düşmanlığı egemenliğinin tarihi ile paraleldir. Kadınları kimlikleri üzerinden ayrımcılığa, şiddete mahkûm eden eril anlayış mücadele içindeki kadınlara yönelik cinsel taciz ve tecavüzlerle teslim alma yoluna daima başvurmuştur.

Özellikle son 10 yıllık AKP hükümetleri döneminde evinde oturması, 3-5 çocuk doğurması ve onlara bakması vb. için tüm ideolojik, politik, ekonomik argüman ve araçlarını kullanan devleti, kadınlar bir kez daha “şaşırtarak” Gezi İsyanında yeri almıştır. Üstelik de yüzde 50’nin üzerinde bir katılımla…

Elbette bu durum, devlet açısından kabul edilemez bulunmuş, tez elden bu kadınların evlerine gönderilmesi için tedbirler alınmaya başlanmıştır. Bunun ilk yolu tabii ki niteliğine uygun olarak başta cinsel olmak üzere her türlü şiddeti devreye koymaktı. Nitekim, direniş sırasında, gözaltında ve tutuklanarak götürüldükleri hapishanelerde kadın direnişçilerin onurları cinsel tacizlerle ayaklar altına alınmaya çalışılmıştır.

İşte Elif Kaya, tam da devletin bu politikalarının bir sonucu olarak tutuklanarak götürüldüğü Aliağa-Şakran Kadın Hapishanesi girişinde “ince arama” adı altında çıplak arama dayatmasıyla fiziksel ve sözlü tacize uğramış, direnişi karşısında da fiziksel şiddet görmüştür.

Gezi isyanın intikamını almak isteyen devlet İzmir’de başlattığı “cadı avı” kapsamında gözaltına alınarak tutuklanan Elif Kaya’ya yönelik cinsel taciz hapishane içinde de devam etmiştir.

elif direnAvukat görüşüne çıkartılırken yine “ince arama”ya tabi tutulmak istenen Elif, gardiyanların hem sözlü hem de “ince arama” dayatmasıyla fiziksel taciz ve şiddete uğramıştır. Elif’in bu tutum karşısındaki direnişi de hapishane idaresi tarafından bir aylık görüş yasağı ile “cezalandırılmak” istenmiştir.

Tacize direnen Elif tüm baskılara karşı direnmeye devam ederken, kuşkusuz en büyük gücü başta biz kadın yoldaşları, dostları olmak üzere onun yanında olanlardan alacaktır/almaktadır.

Bizler, Yeni Demokrat Kadın olarak, taciz davasının görüleceği 3 Eylül saat 13.30’da Karşıyaka Adliyesi önünde Elif’le olduğumuzu, onu sahiplendiğimizi göstererek kadına yönelik her türlü cinsiyetçiliğe, ayrımcılığa, şiddete karşı olduğumuzu erkek egemen düzene karşı bir kez daha haykıracağız.

Tüm kadınlara, ilerici, demokrat kamuoyuna, yurtsever ve devrimcilere tacize diren Elif’e destek olmaya çağırıyoruz.

 

Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu