Güncel

Hindistan’da kadınların mücadelesi sonuç veriyor

Hindistan’ın Bombay kentinde fotoğrafçı bir kadına toplu tecavüzde bulunan 5 kişiden 2’si tutuklandı. 22 yaşındaki fotoğrafçı kadın Perşembe günü Bombay’ın bir semtinde eşiyle birlikte eski boş olan bir pamuk fabrikası binasının fotoğraflarını çekerken 5 kişinin saldırısına uğramıştı. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Yeni Delhi’de de benzer bir olay yaşanmıştı. 23 yaşındaki bir öğrenci beş kişinin tarafından saldırıya uğramış, dövülmüş ve tecavüz edilmişti. Genç kadın, tedavi edildiği hastanede yaşamını yitirmişti.

Bu toplu tecavüz olayı ülke çapında kadınların sokaklara dökülmesine neden olmuş, haftalarca süren tepkiler üzerine Hindistan parlamentosu cinsel suçlara yönelik ceza yasalarında değişikliğe giderek daha ağır yaptırımlara gitmek zorunda kalmıştı.

Kadınlara yönelik şiddetin en yaygın olduğu ülkelerden biri olan Hindistan’da her 20 dakikada bir kadın tecavüze maruz kalıyor. Resmi rakamlara göre, Hindistan’da geçtiğimiz yıl 256 bin 329 şiddet olayı meydana geldi. Bunlardan 229 bini kadına yönelik şiddet vakalarını oluşturuyor. Kadınların büyük bir bölümünün şikâyette bulunmadığı hesaplanarak gerçek rakamın bunun 4 katının üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu