Güncel

MEÜ soykırımı hız kesmiyor; 3 YDK’lıya uzaklaştırma

Mersin: 8 Mart çalışmaları kapsamında Mersin Üniversitesi (MEÜ)’de stant çalışması yaparken işkenceyle gözaltına alınan 8 kadından hala mezun olmayan 5’ine uzaklaştırma verildi; mezun olanların ise soruşturma sürüyor denilerek diplomalarına el konuluyor.

8 Mart çalışması için stant açan 4’ü YDK’lı 8 kadına polisin saldırısı sonucu yapılan gözaltılar sonrası okul ve Mersin savcılığı 8 kadın hakkında soruşturma başlatmıştı. Savcılık tarafından başlatılan soruşturma hala sürerken Mersin Üniversitesi (MEÜ) aynı konudan 2 ayrı soruşturma açarak hem üst mahkemeyi tanımamaya hem de bulabildiği her alandan devrimci öğrencilere saldırmaya devam etti.

Ders kayıtları iptal edildi

Uzaklaştırma alan 3’ü YDK’lı 5 öğrencinin hakkında uzaklaştırma kararı olmamasına rağmen Temmuz ayında konuyla ilişkili verilmiş gözüken 1 aylık uzaklaştırma cezasının ders kayıt dönemine geldiği iddia edilerek öğrenciler dönem başında ders kaydı yapabilmelerine rağmen kayıtları silindi. 2 haftadır sorunsuz bir şekilde okullarına devam eden öğrencilerin üçüncü hafta ders kayıtları kaldırıldı. Bir aylık uzaklaştırma, bir dönemlerine sebep olacak şekilde, okulun öğrenci soykırımı için planlayarak yaptığı bu uygulama ise öğrenciler tarafından OHAL fırsatçılığı olarak değerlendirildi.

“Sonuna kadar uğraşacağız”

Konuyla ilgili görüş belirten öğrenciler, yapılan uygulamanın tamamen hukuka aykırı olduğunu, bu uygulamanın okul yönetimi tarafından OHAL fırsat bilinerek devrimci, ilerici,  yurtsever öğrencileri baskı altında tutmak ve sindirmek için yapıldığını belirterek sonuna kadar direnerek her türlü yolu deneyip haklarını savunacaklarını bildirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu