Güncel

Ayşe katledilerek yakıldı: ‘Özgecan ‘la Ayşe’nin farkı yoktur’

Katledilen Ayşe Akyüz’ün annesi Hamdiye Akyüz, kızının yaşadıklarının Özgecan’ın yaşadıklarından farksız olmadığını ve Ayşe içinde aynı duyarlılıkta kamuoyu oluşturulması gerektiğini ifade ederek, JİNHA’ya verdiği röportajda kızının katilinin ya da katillerinin bulunmasını istiyor.

Mardin merkez Artuklu ilçesine bağlı Sulak (Sarincê) Mahallesi’nde 24 Eylül’de evine çok yakın mesafede bulunan ve odunluk olarak kullanılan yerde katledilmiş olarak bulunan Ayşe Akyüz’ün katili ya da katillerinin kim olduğu hala aydınlanmadı. Ayşe’nin babası, iki erkek kardeşi, 14 yaşındaki kız kardeşi, amcası, amcasının eşi ve köylüsü olduğu öğrenilen bir şahıs soruşturmanın ardından tutuklandı. Annesi Hamdiye Akyüz, Ayşe’nin katledildiği akşam köylülerin hiçbir şey duymamış, görmemiş olmasının imkansız olduğunu belirten Hamdiye Akyüz, köylülerin sessizliğine ve ailesinden 6 kişi tutuklu olmasına rağmen cinayetin aydınlatılmamış olmasına isyan ediyor. “Katledilen bir kadındır” diyerek başta kadınlar olmak üzere herkese seslenerek Ayşe için duyarlı olmaya çağıran Hamdiye, bir an önce katilin ya da katillerin bulunup yargılanmasını istiyor.

 

‘Kızımı, pijamasından tanıdım’

Ayşe katledildiğinde köyde olmadığını söyleyen anne Hamdiye Akyüz, “Kız kardeşim ameliyat olacağı için İzmir’e gitmiştim. Gittiğim 3. günün akşamı eşim aradı. ‘Kızımızı yakmışlar, öldürmüşler’ dedi. Dünya başıma yıkıldı o an. Kızkardeşlerimle Mardin’e yola çıktık hemen. Hastaneye geldik. Beklediğimiz sırada sedyede birini geçirdiler önümüzden. Kızım değil mi diyerek yaklaştım. Pijamasından tanıdım. Yüzündeki örtüyü kaldırdım. Yüzü yanmıştı. O an yüzümü dövmeye başladım” diyerek yaşadıklarını anlatıyor.

 

‘Kızımın, katillerini ortaya çıkarın’

Kızının katillerinin suçu ailenin üstüne atmak istediğini kaydeden Hamdiye, adaletin bu kadar ağır aksak işlemiş olmasına isyan ediyor. Katil kimse ortaya çıkarılmasını istediğini vurgulayan Hamdiye, “Eğer ailemse o da çıksın ortaya, aydınlanmasını istiyorum. Birçok ülkeye, devlete, kadınlara herkese sesleniyorum. Kızımın katillerini ortaya çıkarsınlar. Yüreğimizi yaktılar, ailemin hepsini tutukladılar. Küçük kızım da tutuklu, hak etmiyor bunu. 14 yaşında suçsuz sebepsiz yere cezaevinde” şeklinde ifade ediyor.

 

‘Ailenin üzerinde yıkmak istiyorlar’

Hukuk mekanizması işlemediği için köylülerinde korkup konuşmadıklarını belirten Hamdiye, “Köylüler bir şey söylemiyor. Bilseler de söylemezler. Korkuyorlar. Devletle muhatap olmak ya da söyledikleri kişinin ailesi ile çatışmak istemiyorlar. Cezaevindeki oğlum da gerçeği sakladıklarını söylüyor. Neden susuyorsunuz? Herkes sessiz kaldı. Bu sessizlik çok zoruma gidiyor. Neden sessizler? Bir şeyler bildiklerini biliyoruz” şeklinde açıklıyor.

 

‘Bende öldüm onunla birlikte’

“Kızımın üzerinde büyük bir vahşet uygulandı” diyen Hamdiye, aile olarak şokta olduklarını dile getiriyor. 6 kızı olduğunu söyleyen Hamdiye, Ayşe’yi şu sözlerle anlatıyor: “Ayşe burnundan ameliyat olunca yorulmaması için hiçbir şey yapmasına izin vermedim. Sevdiğimdi, emektarımdı, elim ayağımdı. Ben de öldüm onunla birlikte. Sıcakkanlı, çevresinde sevilen biriydi. Çok iyi bir arkadaşlığımız vardı. Cıvıl cıvıl yaşam doluydu.”

 

‘Neden bütün köylüler toplanıp yürüyüş yapmadık’

Ayşe’nin katledildiği akşam saat 20.00civarında kendisini aradığını anlatan Hamdiye, “Yengesinin telefonundan beni arıyor. Ondan sonra da içeri gelmiyor. Ta ki köylüler çağırıp yangını haber verene kadar. Akşam 22.00-22.30 gibi de köylüler katledildiğini fark ediyor. Beni aradığında duymamıştım. Çok merak ediyorum acaba bana ne diyecekti? Söyleyeceği bir şeyler mi olmuştu. Ya da sadece beni sormak için mi aramıştı?” diye soruyor. Kendilerine yakın bir köyün gençlerinin üzüntülerini aktaran Hamdiye, “Neden bütün köyler toplanıp gidip protesto etmedik, yürüyüş yapmadık? demişler” şeklinde ifade ediyor.

 

‘Özgecan ‘la Ayşe’nin farkı yoktur’

Hamdiye, kızının yaşadıklarının Özgecan’ın yaşadıklarından farklı olmadığını, Özgecan’da yaratılan kamuoyunun kendi kızı için yapılmamış olmasına dikkat çekiyor. İnsanların ayağa kalkmasını ve katilin ortaya çıkması için kamuoyu oluşturmasını istediğini belirten Hamdiye, “Her halktan insanlara sesleniyorum. Ayşe’nin davasının takipçisi olsunlar. Hepimiz kadınız, katledilen bir kadındır. Bugün benim kızım öldürüldü, yarın sıra sizdedir. Katil, her kimse ortaya çıkarın. Ancak o zaman nefes alabileceğiz” diye çağrı yapıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu