Güncel

Silivri… Erkek hapishanesinde kadın olmak…

silivri_cezaeviDarbe girişimi ve OHAL’in ardından sürgün sevk yapılanların götürüldükleri yerlerdeki sorunlar devam ediyor. Sincan Kadın Hapishanesi’nden Silivri 9 Nolu Hapishane’ye sürgün edilen tutsaklardan Resmiye Vatansever, Yeni Demokrat Kadın’a yazdığı mektupta yaşadıkları sorunları anlattı. Resmiye’nin mektubu şöyle:

Biz burada dışarıdan son derece sınırlı haber alabiliyoruz. Koşullarımızda ilk getirildiğimiz dönemden bu yana değişen pek bir şey olmadı. Yani aynı şekildeyiz. Kısa bir özet geçeyim. Bu hapishanenin erkek hapishanesi olma durumu devam ediyor. Halen kadınları ve erkekleri yan yana hücrelerde tutuyorlar. Bizim etrafımızdaki hücrelerde de Deniz ve benden başka kadın yok. Diğer kadın arkadaşlar seslerini bile duyamayacağımız kadar uzaktalar. Koridorlarda gün boyu erkek gardiyanlar dolaşıyorlar, zira etrafımızda erkek tutsaklar var. Hücrenin mimari yapısından dolayı koridordan ve başka hücrelerden görünme durumu var. bu da günlük yaşamı hayli zorlaştırıyor. Kantinde ped dışında kadın ihtiyacı olan hiçbir şey satılmıyor. Hatta ped de biz geldiğimizde henüz kantinde yoktu. İhtiyacı olana gardiyanlar tek tek veriyorlarmış. Bir miktar kişisel bakım ürünü de getirilde bize yetişmedi, yani her kadın bunlardan satın alamadı. Bir daha da getirilmedi zaten. Ben artık bıyık bıraktım, neyse ki sakal sorunum yok 🙂

Komik şeyler yaşanıyor bazen. Bir iki kez kadın gardiyanlardan uyarı aldık. “Erkeklerle konuşmayın” diyorlar 🙂 Koridor kapılarından diğer hücrelerle konuşuyoruz ya, o şekilde konuşmamızdan rahatsızlık duyuyorlar. Merak ediyorum, hiçbir erkek gardiyan gidip erkek tutsaklara “kadınlarla konuşmayın” dedi mi acaba? Bize bu türden uyarılar yapmayı vazife bilen kadınlar, erkek gardiyanların kadınlara fiziki müdahalede bulunmasından herhangi bir sıkıntı duymuyorlar. Hatta “biz devletiz” diyorlar. Devlette ayıp olmazmış. Bunlar uzun hikayeler, çözümle çözümle bitmez. Burada ne kadar kalırız bilmiyorum ama çok ilginç bir deneyim yaşıyoruz.

Günlük gazetelerden Cumhuriyet, Gündem, Evrensel, Birgün, Yurt, Vatan vb. gazeteler halen yasak. Devrimci basın da öyle. Hatta yanımızda getirdiğimiz eski gazete ve dergileri de vermiyorlar. Kültür-sanat, bilim, magazin, mizah her türlü dergi yasak. Mektuplarımızı, fotolarımızı, bazı evraklarımızı daha tam alamadık.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu