Güncel

Mersin’de ikinci 8 Mart eylemi

Mersin: 8 Mart dolayısıyla Mersin’de düzenlenen bir diğer eylem de, akşam saatlerine KESK binasının önünden polis engeliyle karşılaşarak başladı. Devletin son bir aydır, Mersin’de demokratik talepli tüm eylem ve yürüyüşlere olan saldırılarına rağmen bu hakkımızı tekrar kazanabilmek için yürüyüşü gerçekleştirebilmek önemliydi.

Dolayısıyla aynı günün öğle saatlerindeki Kadın Platformu’nun yürüyüşüne barikatlarla engel olan polis, akşam yapılan eylemi de barikatlarla karşıladı. Fakat ne olursa olsun yürüme kararı alan bileşimin yaptığı görüşmeler sonunda yol yürüyüşe açıldı ve coşkulu bir biçimde sloganlar ve zılgıtlarla Taş Bina önünde yürüyüş tamamlandı.

BDSP, DKH, Halk Cepheli Kadınlar, Partizan imzalı pankartın taşındığı eylemde yapılan açıklamada, kadınların yüzyıllardır “öteki”leştirildiğine, sömürüldüğüne değinilerek; zulme karşı direnen işçi-emekçi kadınların, 19 Aralık’ta direnen 6 şehit kadının, geçtiğimiz haftalarda şehit düşen Yasemin Çiftçi’nin işaret ettiği yoldan gidileceği söylendi.

Ayrıca KCK adı altında yapılan operasyonlara duydukları tepkinin de dile getirildiği açıklamada, özellikle 8 Mart sürecinde baskıların arttırılmasına boyun eğilmeyeceği belirtildi. Açıklamanın ardından eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu