Güncel

İstanbul’da coşkulu 8 Mart mitingi

İçerisinde Yeni Demokrat Kadın’ın da bulunduğu İstanbul 8 Mart Kadın Platformu tarafından, 11 Mart günü Kadıköy’de düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingi coşkuyla gerçekleştirildi.

Sabahın saatlerinden itibaren toplanma yeri olan Numune Hastanesi önünde toplanmaya başlayan binlerce kadın, rengarenk ve çeşitli kıyafetleri, dövizleri ve pankartlarıyla mitingdeki yerlerini aldıklar.

Biz de Yeni Demokrat Kadınlar olarak üzerinde Proletarya Partisi’nin kadın şehitlerinin yer aldığı “Kadınlar kavgayı büyütüyor” ve “Sistemin kölesi, yoksulluğun adı, ezilenin ezileni olmayacağız” pankartlarımız ve dövizlerimizle erken saatlerden itibaren toplanma yerinde buluştuk. Yaklaşık 3 haftadır çalışmasını yürüttüğümüz 8 Mart mitingi nihayet başlamış ve evlerine ziyarete gittiğimiz, birlikte çeşitli etkinlikler örgütlediğimiz kadınlarla bu kez 8 Mart alanında buluşmuştuk.

Halay çekerek başladık 8 Mart mitingine… Yürüyüş boyunca “Jin, jiyan, azadî”, “Beşler yaşıyor, kavga sürüyor”, “Kadınlar kavgayı büyütüyor”, “Şiddete karşı suskun değil öfkeli, yalnız değil örgütlü”, “Eşit işe eşit ücret”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Devlet elini bedenimden çek” vb. sloganlar attık. Türküler söyledik.

Kadıköy İskele Meydanı’nda sona eren yürüyüşün ardından miting programı başladı. Mitingde ilk konuşmayı yapan transseksüel Eylem ÇağdaşBugün bu alandaki kadınlar, bizler, ne her gün evde, işte verdiğimiz emek için teşekkürleri kabul etmeye ne de bu kürsüyü ya da rahatça dolaşamadığımız bu sokakları erkeklerden bir günlüğüne devralmaya geldik” diyerek kadınları selamladı.

Aynı işi yapan erkeklerden düşük ücret alıyoruz ve iş yerlerinde ancak bir noktaya kadar yükselebiliyoruz. Ücretli çalışsak da çalışmasak da evde tüm aile üyelerinin bakımı, beslenmesi, giydirilmesi, evin çekip çevrilmesi, yaşlılarla, çocuklarla, hastalarla ilgilenmek hepsi bizim tartışılmaz ve karşılıksız görev ve sorumluluğumuz kabul ediliyor” diyerek, kadın emeğinin güvencesiz olduğunu belirten Çağdaş sözlerine şunları ekledi: “Savaş, kadınların daha çok şiddete maruz kalmalarına, cinsel meta olarak kullanılmalarına, mülteci konumuna düşürülmelerine, daha çok yoksulluk ve sefalet içerisine itilmelerine, daha fazla tacize, tecavüze uğramalarına neden olmaktadır!

Çağdaş’ın ardından Feryal Öney ve Feminist Kadın Çevresi’nden kadınlar birlikte türküler söylediler. Hey Tekstil, Kampana Deri direnişleri ve ev emekçisi kadınlardan gelenlerin mitingi selamlamasının ardından BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel bir konuşma yaptı.

Sizler adına bugünleri yaratan Clara Zetkinlerden, Rosa Luxemburglara, Beritanlara bütün kadınlara selamımızı gönderiyoruz” diyerek sözlerine başlayan Tuncel, “Kadın özgürlüğü için direnen fakat şu an aramızda olmayan zindanlarda olan tüm kadın yoldaşlara selamlarımızı iletiyoruz. Ve onlara diyoruz ki, merak etmeyin dört duvar arasında olsanız da sizin serbest bırakmanız için yoldaşlarınız mücadele edecek” diyerek tutsak kadınlara selam gönderdi.

AKP kadınların emeğini yok saydı. Toplumsal cinsiyet sözünü bile genel kurulda çıkardılar. Yasalar çıkarabilirsiniz fakat toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmadan çözüm üretilemez” diyen Tuncel’in ardından hasta tutsaklardan Bakırköy Kadın Hapishanesi’nde bulunan Hediye Aksoy‘un daha önce gönderdiği mektup okundu.

Miting, Rojda ve Wan’dan gelen kadın dengbejlerin sahne almasıyla sona erdi.

İstanbul YDK

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu