Güncel

Mersin’de 8 Mart Kutlaması!

mersin_8_MartMersin: İçlerinde birçok kadın örgütünün bulunduğu Mersin Kadın Platformu’nun çağrısıyla 8 Mart’ı kutlamak için kadınlar, 5 Mart Cumartesi günü, saat 12.30’da Akdeniz Belediyesi’nin önünde gündüz yürüyüşü için bir araya geldi.

Belediye önünden Özgür Çocuk Parkı güzergahında yapılacak olan yürüyüş polis tarafından engellendi. Bunun üzerine kadınlar ortak kararla Akdeniz Belediyesi’nin gönderdiği araçlarla Özgür Çocuk Parkı’na ulaştılar. “ZILGITLARLA YÜRÜYORUZ ÖZGÜRLÜĞE!’’ yazılı pankart ve “Jin Jiyan Azadi”, “Beşler Yaşıyor Kavga Sürüyor”, “Kürdistan’da Direnen Kadınlara Bin Selam” sloganlarıyla YDK-YDG’li Kadınlar alana girdi. Öncelikle Kürdistan ve dünyada ölümsüzleşen tüm kadınlar nezdinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra basın açıklaması okundu.

Mersin Kadın Platformu adına okunan basın metninde Kürdistan’daki direnişe vurgu yapıldı. Açıklamada “Ülkemizde ve bölgemizde savaşlara karşı kalıcı bir barışın inşa edilmesi talebi için kadınlarla dayanışmayı örüyoruz. Son 8 ayda Diyarbakır, Suruç, Ankara, İstanbul’da bombalar hayatlarımıza düşerken, Cizre, Nusaybin, Sur, Silvan, Silopi’de onlarca kadını devlet şiddeti ile kaybettik. Kadınlar ve çocuklar sokaklarda hedef alınırken şiddetten beslenen AKP’nin savaş politikalarına ve halklara açtığı savaşa karşı hep birlikte ses çıkararak dayanışmayı büyütüyoruz” denildi.mersin_8mart

Ardından kadın örgütleri temsilcileri konuşma yaptı. YDK adına yapılan konuşmada, “Hendekleri de, barikatları da, sokakları da terk etmeyecek, sonuna kadar direnişimizi sürdüreceğiz! Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam olsun!” denildi. Konuşmaların bitmesiyle eylem, polisin tüm tacizlerine rağmen zılgıtlar, halaylar ve Hemşin horonu ile sürdürüldü. Kadınların ve LGBTİ’lerin attığı sloganlarla eylem sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu