Güncel

Dudullu’da kadın etkinliği

Dudullu’da 8 Mart etkinliğinde ev emekçisi kadınlara emeklilik ve sigorta talebi öne çıktı.


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili çalışmalarımızı birçok mahallede olduğu gibi Dudullu’da da yürüttük. Çoğunluğunu ev emekçisi ve kayıtdışı çalışan kadınların oluşturduğu emekçi kadınlarla geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Yeni Demokrat Kadın olarak 8 Mart’ta bir etkinlik yaptık.


Coşkulu geçen etkinlikte öncelikle 8 Mart, ev içi görünmeyen emek, kayıtdışı emek, ev emekçisi kadınların kimseye bağlı olmadan sigorta ve emeklilik hakkı gibi konularla ilgili söyleşi yaptık. Ev emekçisi kadınların yoğun olarak yer aldığı bu etkinlikte ev içi emeğinin ücretlendirilmesi, emeklilik ve sigorta talepleri ve tartışmalarıyla ilgili bilgi vererek düşüncelerini aldık. Kadınların çoğunun bu düşünceye sıcak baktığı özellikle de ev emekçisi kadınların sigorta ve emeklilik haklarının olması kadınların en çok sahiplendikleri ve destekledikleri talepler oldu. Bu talepler için hep birlikte mücadele etmemiz gerektiği vurgusunu yaptık. Bu talepleri ve daha birçok talebi hep birlikte haykırmak için 10 Mart’ta yapılacak mitingde buluşma kararı alarak etkinliğin en heyecanla beklenen ev emekçisi kadınların kendilerinin hazırlayıp oynadıkları tiyatro oyununa geçildi. Doğaçlama olarak sundukları oyunda bir ağanın ikinci evliliğini yapabilmek için 13 yaşındaki kızını parayla başka biriyle zorla evlendirmesi, kadınların yaşadıkları şiddet işlendi.


Büyük bir coşku ve beğeniyle izlenen oyunun ardından hep birlikte türküler söyleyerek 8 Mart mitingi için sözleşerek etkinliği sonlandırdık. (İstanbul YDK)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu