Güncel

Pertek’te Güntekin serbest YDK dergisinin gözaltısı sürüyor!

Pertek: Bu sabah saat 09.30 civarında Pertek’ten Dersim 1 Mayıs’ına katılmak için yola çıkan Özgür Gelecek okuru Diren Güntekin polisin yolda yapmış olduğu arama sırasında çantasından Yeni Demokrat Kadın dergisi çıktığı gerekçesiyle derginin “yasaklı yayın” olduğu belirtilerek gözaltına alınmıştı. Güntekin ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

1 Mayıs’a gidişleri engelleyebilmek adına her yolu deneyen polisin yeni bahanesi Yeni Demokrat Kadın dergisinin son sayısı oldu. Dersim’in Pertek ilçesinden merkeze, Dersim 1 Mayıs’ına katılmak üzere yola çıkan Özgür Gelecek okuru Diren Güntekin yolda polis araması ile durduruldu ve çantasından  “Kadın, politika, sınıf” konulu YDK dergisi çıkınca “yasaklı yayın” denilerek gözaltına alındı.

Konu ile ilgili derginin çıkarıldığı Nisan Yayımcılık bürosunu arayan Özgür Gelecek okurları, yayınevinden de “YDK dergisine dair hiçbir yasak ve toplatma kararı olmadığı” bilgisini almalarına ve polise bunu iletmelerine rağmen polis keyfi olarak Güntekin’i gözaltına aldı.

 

Güntekin’e görüşüne gittiği tutsaklar hakkında sorgulama

Güntekin götürüldüğü karakolda ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Yayınevine böyle bir bildirim yapılmamış olmasına rağmen Güntekin’e YDK’nın 4. sayısının Mersin 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından “dergiye el koyma kararı” olduğu söylenerek dergi Güntekin’e iade edilmedi.

Gözaltında yaşanan diğer bir hukuksuzluk da Güntekin’e “yasaklanmış dergi bulundurmaktan” gözaltı yapılmasına rağmen Güntekin’in hapishanede görüşüne gittiği tutsaklar hakkında çeşitli sorular sorulması oldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu