Güncel

Mersin Barosundan 8 Mart engeli ve kadına şiddet!

Mersin: TBB ve Tübakkom’un ortak hazırladığı ve bütün baroların yapacak olduğu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ortak açıklaması Mersin Barosu Başkanı tarafından engellendi. Olay üzerine tepki gösteren kadın avukatlar ise toplu istifa kararı alarak, baro tarafından hazırlanan basın açıklamasında istifa dilekçisinin okunması kararı aldı. Kürsüye çıkarak istifa dilekçesini okumak isteyen Avukat Şilan Türk, Mersin’in yeni seçilen Baro Başkanı Ali Er tarafından itilerek dilekçe okunması engellenmeye çalışıldı.

 

Açıklama ‘HAYIR’ kelimesi gerekçe gösterilerek engellendi

8 Mart vesilesiyle düzenlenecek olan basın açıklamasını engellediği gibi İstifa dilekçesi okumak isteyen ve siyasi görüşleri uyuşmayan bir kadın avukata da darp uygulayan Mersin Barosu başkanı Ali Er, kadınlar tarafından büyük bir tepkiyle karşılaştı.

Olay sonrası konuyla ilgili Avukat Işıl Akankıral, “Türkiye Barolar Birliği’nin merkezi açıklamasını okumak istedik, açıklamamızda ‘Hayır’ mesajı olduğu gerekçe gösterilerek bizlere okutulmadı. Hayır kelimesinin büyük yazılmış olduğu gerekçe gösterildi, küçültelim dedik yine kabul edilmedi. Bu sebeple Baro Kadın Hakları Merkezi’nin bütün emekçi kadınları toplu istifa etti. Bu istifaların ardından, Baro Başkanı kalan ekibiyle bir açıklama düzenledi. Kadın Hakları Merkezi emekçileri de kendi istifa mektuplarını burada okumak istediler. İstifaları basının bilmesi ve istifa gerekçelerinin anlatılması gerektiği için. Başkan bunu da kabul etmedi, arkadaşımızı itekledi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde bir kadına şiddet uyguladı” şeklinde konuştu.

Daha sonra konuyla ilgili, kadın avukatlar ve diğer kadın kurumları ile neler yapılabileceği hakkında konuşulacağı ve bununla ilgili basının da bilgilendirileceği belirtildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu