Güncel

Dersim’de 8 Mart direniş halaylarıyla karşılandı

Dersim: Dersim Kadın Platformu çağrısıyla yüzlerce kadın “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” için Seyit Rıza Meydanında toplandı. Üniversiteli genç kadınların yoğun katılım gösterdiği 8 Mart etkinliğine HDK Eş sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ile HDP Şırnak milletvekili Leyla Birlik’te katılım gösterdi.

“8 Mart’ta şiddete, tacize, tecavüze, kadın katliamlarına, savaşa, yoksulluğa, barajlara, tek adam rejimine her dilde ve her yerde HAYIR/NÊ/ NA” pankartıyla alana çıkan kadınlar, “Jin, jiyan, azadi” sloganlarıyla haykırdı.

 

“Bahar kadınların coşkusuyla geliyor”

Devrim ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren kadınların anılmasıyla başlayan program, Platform adına SES Dersim Şube Eş Başkanı Nurşat Yeşil’in konuşmasıyla devam etti. Yeşil, “Dili, dini, ırkı fark etmeksizin emekçi kadınlar tüm dünyada, yanarak, yakılarak, şiddete, gözaltı-tutuklamalara maruz kalarak direnmiş ve her yıl 8 Martlarda bu direnişlerini türküleriyle, renkleriyle, sözleri ile sokaklara taşımışlardır” diyerek kadınları selamladı.

Devletin OHAL süreciyle birlikte kadınların emeğine, bedenine, kimliğine yönelik saldırılarını her geçen gün artırdığına dikkat çekerek, “OHAL süreci boyunca çıkarılan KHK’ler ile muhalif kesimi oluşturan binlerce emekçi ihraç edilmiş, yine muhalif yüzlerce insan gözaltına alınmış tutuklanmış, onlarca televizyon ve gazete, kadın dernekleri, STK’lar kapatılmış, milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılarak tutuklanmış, vekillikleri düşürülmüştür” dedi.

Dersim’dek kadınların “Tek din, tek dil” anlayışı ile yoğrulmuş tekçi asimilasyoncu zihniyete karşı, inanç ve vicdan özgürlüğünü, tek bir adamın iki dudağının arasına bırakmamak için “Hayır”sesini yükselmesinin önemine değindi. Açıklama Yeşil’in, Bursa’dan 8Mart etkinliği için yola çıkarken geçirdikleri kaza sonucu yaşamını yitiren 7 Metal işçisi kadınları anarak, onların mücadelesine her alanda sahip çıkacaklarını dile getirmesiyle, sonlandı.

 

“Dersimliler çok ser verdi, ama hiç sır vermedi”

Etkinliğe katılan HDK Eş Sözcüsü, Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Bizler bu coğrafyada çok katliamlara tanık olduk, ama hiçbirine boyun eğmedik. Yok edilmek istenen bir coğrafyanın kadınlarıyız.” diyerek Dersimli kadınları selamladı. Ardından söz alan HDP Şırnak milletvekili Leyla Birlikkonuşmasının başında “diz çökmeyen Botanlı kadınların” selamlarını getirdiğini, söyledi. Kadınlar ise botanlı kadınların selamını alkış ve zılgıtlarıyla karşıladı.

Birlik “Kadınların yaşamı kurduğu yerde savaşın yıkımın katliamın yeri yoktu. Tek egemenlerin zihniyeti kadını eve kapattığı, yok saydığı zaman savaşlar katliamlar yıkımlar başladı.” diyerek, Clara Zetkin’lerden, Sakinelere kadınların mücadelesinin soluksuz devam ettiğine değinerek konuşmasını tamamladı.

Kadınlar “Jin, Jiyan, Azadi”, “Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganlarıyla tüm renkleriyle haykırdılar. Etkinlik kadınların halay ve zılgıtlarıyla sonlandı.


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu