Güncel

8 Mart için emekçi kadınlardan “sessiz yürüyüş”

Bursa: Bursa Kadın Platformu’nun çağrısı ile dün Setbaşı’nda toplanan kadınlar Heykel’e yürüyüş gerçekleştirdiler.

Aralarında Yeni Demokrat Kadınlar’ın da olduğu kadınlar, bu seneki etkinliği 7 Mart günü Türk Metal Sendikası’nın Ankara’da 8 Mart dolayısıyla düzenleyeceği etkinliğe katılmak için giden kadın işçiler, kaza sonucu yaşamını yitiren 7 emekçi kadının anısına sessiz yürüyüş gerçekleştirildi. Katılımın yoğun olduğu yürüyüşte “Dünyanın yarısıyız, birlikte güçlüyüz! Haklarımız ve hayatlarımız için HAYIR”, “Dün trafik kazasında kaybettiğimiz kadınlar için yastayız“ pankartlarını açtılar.

 

“Hayatımız ve haklarımız için HAYIR”

Bursa Kadın Platformu adına açıklamayı Elif Güven yaptı. Güven; İnegöl yakınlarında trafik kazasında yaşamını yitiren emekçi kadınlara vurgu yaparak kadının cinsel olarak sömürülmesine ve esnek iş yaşamına değindi. Ayrıca Güven açıklamasında tarihsel sürece vurgu yaparak “Eşit bir yaşam ve insanca çalışma koşulları için 8 Mart 1857 yılında 40,000 kadın çıktık yola, dokuma işçisi kadınların grevi ile başlayan 8 Mart yolculuğu 160 yıldır kesintisiz, soluksuz devam ediyor” dedi.

Güven “TEK ADAM, ekmeğimizi çalamaz ve gülümüzü solduramaz: 8 Mart’ta da, 16 Nisan’da da hayatımız ve haklarımız için HAYIR diyoruz” diyerek, sözlerine şu şekilde devam etti. Olağanüstü halde kadın derneklerinin, danışma merkezlerinin mühürlendiği, seçilmiş kadın milletvekili ve belediye başkanlarının görevlerinden alındığını, tutuklandığını akademisyenlerin, öğretmenlerin ve birçok meslekten çalışanların KHK’larla işlerinden edildiğini söyledi. Açıklama sık sık “Susma, haykır! Kadınlar vardır!”, “Jin, jiyan, Azadi”, “Hayır, hayır demektir”  sloganları ile kesildi.

Basın bildirisinin metnin Kürtçesinin de okunmasının ardından eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu