Güncel

Antakya’da kadınların eylemine polis saldırısı

Yeni Demokrat Kadın (YDK) olarak bizim de bileşeni olduğumuz Antakya Kadın Platformu son günlerde artan kadın cinayetlerine karşı basın açıklaması yapmak üzere 20 Şubat günü bir açıklama yapmam kararı aldı. Eylem günü Eğitim-Sen il binası önünde toplanan kadınlar, saat 17.00’de Ulus Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

KESK’e yapılan gözaltı terörünü 19 Şubat’ta protesto etmek için aynı yerde toplanan kitleye copuyla, gazıyla saldıran devlet yine ordaydı. Çünkü kadınların açıklamasından sonra bir gün önceki faşizan uygulamalara karşı KESK bileşenleri ve demokratik kitle örgütleri tarafından yine sokakta bir protesto eylemi düzenleyeceklerdi. Saatler öncesinde sokakları tutmaya başlayan polis karşısında kadınların yürüme isteğini görünce saldırıya geçti.

 

Kadınların direngenliği polisi durdurdu

Kadınlar son günlerde “Reyhanlı’da evlilik teklifini reddeden genç kadın bıçaklanarak öldürüldü”, “Antakya’da hemşire olan Berna Özdemir ayrılmak istediği erkek arkadaşı tarafından 8 bıçak darbesi ile öldürüldü”, “Hatay’da cinnet geçiren lise son sınıf öğrencisi annesini öldürdü, babasını da ağır yaraladı” gibi her gün artarak devam eden şiddete karşı sözünü söylemek üzere sokaktaydı.

Berna Özdemir ve katledilen diğer kadınların sesi olmak için alana inen kadınlara polis saldırarak, gözaltına alma girişiminde bulunan polise kadınların ve eylem hazırlığı yapan KESK ile demokratik kitle örgütlerinin de tepki göstermesiyle polis şiddeti engellenmiştir.

Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun”, “Kadınlar artık susmayacaklar”, “Polis defol bu sokaklar bizim”, “Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganlarının atıldığı eylem, polisin baskısı ve şiddetli yağmura rağmen devam etti. Kadınların gösterdikleri bu direngen tavır, kadın mücadelesinin yükseltilmesi ve önemi açısından çok değerlidir.

(Antakya YDK)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu