Güncel

“Kürtaj değil Uludere cinayettir!” (Videolu haber)

 

İstanbul: Başbakan Erdoğan’ın kürtaj ve sezaryenle doğuma ilişkin cinsiyetçi açıklamaları kadınlar tarafından gerçekleştirilen bir eylemle protesto edildi.

28 Mayıs günü saat 19.30’da Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen ve aralarında Yeni Demokrat Kadınların da bulunduğu HDK İstanbul Kadın Meclisi “Bedenimiz bizimdir” diyerek yapılan açıklamalara ve bu eksende yürütülen tartışmalara tepki gösterdi.

Kürtaj haktır yasaklanamaz” pankartı açan kadınlar “Tayyip beynini bedenimizden çek”, “Emeğimiz bedenimiz bizimdir”, “Kadın bedenini yönetmeyi bırak ve sus”, “Kadını yok sayan politikalar istemiyoruz” yazılı dövizler açarak buradan Taksim Tramvay Durağı’na yürüdü.

Oldukça coşkulu geçen yürüyüş boyunca kadınlar, alkışlar ve “Devlet elini bedenimden çek”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kürtaj değil Uludere cinayettir”, “Jin, jiyan, azadi”, “Kürtaj haktır, yasaklanmaz” sloganlarını gür bir şekilde haykırdı.

Erdoğan’ın kürtaja dair cinsiyetçi söylemlerini protesto eden kadınlar dün Taksim Beyoğlu Polis Karakolu’nda yaşanan tecavüz olayına da tepki gösterdi ve Beyoğlu Polis Karakolu’ndan gelen polis barikatının yanından geçerken “Tecavüzcü polis hesap verecek” sloganını haykırdı.

Tramvay Durağı’nda HDK adına Birsen Kaya tarafından okunan basın açıklamasında başbakanın “Kürtaj ve sezaryene karşıyım. Kürtajı bir cinayet olarak görüyorum. Buna kimsenin müsaade etme hakkı olmamalı. Her bir kürtaj Uludere’dir” açıklaması hatırlatılarak Erdoğan’ın kadın bedenine dil uzatarak, doktorları ve sağlıkçıları tehdit ettiğine dikkat çekildi.

Bu açıklamanın AKP’nin bölgesel savaş hazırlığının bir yansıması olduğu dile getirilen açıklamada, faşist Hitler ve Mussoli’nin benzer açıklamalar yaptığının altı çizildi.

Kadınları anne olmak üzerinden tanımlayan cinsiyetçi kafalar kadınları çocuk doğurma makinesi olarak görmekteler. Kürtaj kadınlar için yaşamsal bir haktır. Biz kadınlar devletin bedenimiz üzerinde otorite kurmasına erkek egemenliğini her gün yeniden inşa etmesine izin vermeyeceğiz” denildi.

 

VİDEO


 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu