Güncel

Hediye Aksoy’a Özgürlük

hediye_aksoyDevletin hapishanelerde uyguladığı tecrit politikası ve hasta tutsakları ısrarla tahliye etmeyerek ölüme terk etmesi bugün bir kez daha protesto edildi.

“Hediye Aksoy serbest bırakılsın” pankartı açan “Hediye Aksoy’a Özgürlük Platformu”ndan kadınlar Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması ile protesto edildi.

“Jınê Gırtira azadi”, “Kadın tutsaklara yapılan tacizlere son!”, “İnsanlık dışı muameleye son” yazılı dövizler taşıyan kadınlar sık sık “Hediye Aksoy’a özgürlük”, “Hediye Aaksoy yalnız değildir”, “İçerde dışarıda hücreleri parçala”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “Bıjî yekitiya jînan” sloganlarını  haykırdılar. Eylemde önce Hediye Aksoy’un gönderdiği mektup okundu. Hediye Aksoy’un bugün neden mahkemede olduğuna dikkat çekmek için yazdığı mektupta, 5 yıldır hapishanede olduğundan ve içerde meme kanseri teşhisi konduğuna dikkat çekti. Bugün mahkemeye çıkarılmasını; 12 Ağustos 2011’de hastaneye götürülürken bir rütbeliye hakaret ettiği iddiasıyla hakkında dava açıldığını belirtti.

Mektubunda, “’ana aracın direk hastaneye gideceği’ söylendi. Ancak araç önce Bakırköy Adliyesine ardından Fatih Adliyesine gitti. Gözlerim görmediği için nereye gittiğimi bilmiyordum. Ben tekrar bayan memuru veya komutanı çağırmalarını istedim. Kimse dönüp bakmadı. Sesimi duyurabilmek için ringin kapısına vurmaya başladım. Sesimi duyurmaya ve sorularıma cevap verilmesini bekliyordum. Onlar küfür-hakaret ediyordu” diye yazan Aksoy, o gün tedaviyle ilgili hiçbir şeyin yapılmadığı gibi rütbeli bir askere hakaret ettiği iddiasıyla hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ve soruşturma sonucu açıklanan dava sonucunda bugün mahkemede olduğunu ifade etti. Hediye Aksoy, kendisinin küçük bir örnek olduğunu ancak Türkiye gerçeğinin bir resmi olduğuna vurgu yaparak mektubunu bitirdi.

Hediye Aksoy’un mektubunun okunmasının ardından ablası Haze Aksoy bir konuşma yaptı. Aksoy’un ablası, kardeşinin kanser hastası olduğunun herkes tarafından bilindiğine dikkat çekti ve tahliye edilmesi gerektiğini vurguladı.

Hediye Aksoy’un serbest bırakılması talebiyle Adliye önüne gelen Sebahat Tuncel de yaptığı bir konuşma ile Hediye Aksoy’un durumuna dikkat çekti. Tuncel, hasta tutsaklar ile adli tutukluların aynı ringde mahkeme, adli tıpa götürüldüğünü ve bunun çok ciddi bir sorun olduğunu söyledi. Tuncel sözlerine; “devletin hasta tutsakları ölüme mahkûm ederek yaşam hakkını ihlal ettiğini” vurgulayarak sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu