Güncel

KTÜ’lü kadınlar tacize karşı eyleme geçti

ktu_tacizKTÜ’deki devlet yurdunda kalan iki kadın üniversitelinin taciz edilmesinin ardından üniversiteli kadınlar; yurt yollarının ışıklandırılması, güvenliğin ve yaptırımların artırılması talepleriyle 600 imza topladı, yurt yönetimi ve rektörlüğü uyardı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’ndeki Doğu Karadeniz devlet yurdunda kalan iki üniversiteli kadının yurda giderken takip ve taciz edilmesinin ardından Üniversiteli Kadın Kolektifi harekete geçti. Yurt yolunun ışıklandırılması, güvenliğin artırılması ve tacizcilere karşı kuvvetli yaptırımlar uygulanması talepleriyle bir imza kampanyası başlatan üniversiteli kadınlar, kısa bir süre içinde 600 imzaya ulaştı.

Üniversiteli kadınlar, taleplerini bir de basın açıklaması gerçekleştirerek dillendirdi. Yurt önündeki açıklamada taciz ve tecavüze karşı dövizler taşındı, kadın dayanışmasını öne çıkaran sloganlar atıldı. Yurt yolunda her gün birçok kadının sözlü tacize uğradığını ancak basın açıklamasına gelen polis ve güvenliklerin, bu saldırılar karşısında hareketsiz kaldığını belirten üniversiteli kadınlar, bugüne kadar yurt müdürlüğü ve rektörlük nezdinde yaptıkları başvurulardan sonuç alamamalarına da tepki gösterdi.

Açıklama, Kız kardeşlerimiz yalnız olmadıklarını bilsinler, biz beraber güçlüyüz, beraber varız. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Yaşasın kadın dayanışması sözleriyle son buldu.

Kaynak: Sendika.Org/ Trabzon

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu