Güncel

JÖH, PÖH’ün erkeklik hali

johÖğrencilere cinsel istismar!

Aylardır devletin saldırıları ve kuşatması altında olan Silopi’de ki öğrenciler, JÖH ve PÖH’ün cinsel istismarıyla karşı karşıya. Karargâha dönüştürülen Silopi Kız Meslek Lisesi’nde okuyan öğrencilere, not yazıp atan JÖH ve PÖH, lisenin binasında öğrenimlerine devam eden Yunus Emre İlkokulu’nda okuyan öğrencileri şeker verip yanlarına çağırarak, “İstiklal Marşı biliyor musunuz” sözleriyle tacizde bulunuyor.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde “yasak” kalkmış olsa da, devletin kuşatması sürüyor. Askeri karargaha dönüştürülen Silopi Kız Meslek Lisesi’ de Özel Harekat (JÖH) ve Polis Özel Harekat’ı (PÖH) tüm erkeklik haliyle öğrencilere istismarda bulunurken, Türkçülük ve ırkçılık adına ise öğrencilere iğreti sorular soruyor.

Üç okul askeri karargaha çevrildi

Silopi’de ilk yasak başlamadan önce, Yenişehir Mahallesi’nde bulunan Yunus Emre İlkokulu, Senan İdin Anadolu Meslek Lisesi ve Kız Meslek Lisesi’nin yatakhane bölümü karargâha çevrildi. Büyük bir alanı kapsayan ve üç okulun bulunduğu arazinin bütünü askeri karargâha çevrilerek, çocukların tüm yaşam alanları işgal edildi.

Çocukların bütün yaşam alanı cinsel istismar altında

Yasağın kalkmasının ardından, bu üç okuldan Silopi Kız Meslek Lisesi’nin bulunduğu bina, sabah saatlerinde Kız Meslek Lisesi öğrencileri için, öğleden sonraları ise Yunus Emre İlkokulu öğrencileri için kullanılıyor. Yine, üç okulun bulunduğu tüm alan, polis barikatları ve tel örgüler ile çevrilirken, askeri araçlar ise, yüksek siren sesleri eşliğinde öğrencilerin okul geçiş güzergâhında gün boyunca turluyor.

Korna çalarak öğrencilere taciz!

Kız Meslek Lisesi’ne okuyan öğrencilerin okul dağılış saatinde JÖH ve PÖH’lere ait araç sayısı artarken, yine bu araçlar öğrencilerin arasında tur atıp, korna çalıyor kafalarını dışarı çıkarıp kız öğrencilerini taciz ediyor.

Yarı çıplak halde öğrencilere taciz!

Kız Meslek Lisesi’nin olduğu binaya girilmeden önce dikkat çekici durumlardan biri ise askeri yatakhaneye dönüştürülen ve daha önce Kız Meslek Lisesi’nin yatakhanesi olarak kullanılan bina duvarının ders görülen Kız Meslek Lisesi duvarlarıyla nerdeyse yapışık olması. Askeri yatakhane olarak kullanılan binanın okul bahçesine açılan kapının aslında binanın arka girişi olduğu görülüyor, ancak arka girişinin sürekli açık tutulmasıyla birlikte JÖH ve PÖH’ler yarı çıplak şekilde öğrencilerin görüş alanında bulunuyor.

Devlet güçlerinin erkeklik halleri

Öğrencilerin ailesinin verdiği bilgiye göre; bahçenin karşısında oturan JÖH ve PÖH’ler öğrencilere kendi numaralarını yazıp atıyor. Bunun yanı sıra, lisenin olduğu binanın girişinde atlet ve kısa şortla çıkan JÖH ile PÖH üyeleri, kapının önünde tespih sallayarak gruplar halinde tur atıyor.

İstismar okul yönetiminin gözü önünde!

JÖH ve PÖH, Silopi Kız Meslek Lisesi’nde okuyan öğrencilere yönelik cinsel tacizle sınırlı kalmıyor, aynı zamanda, öğleden sonra aynı binada eğitim gören Yunus Emre İlkokulu’nda okuyan öğrencilere de tacizde bulunuyor. Bütün bu istismar karargaha çevrilen yatakhanenin karşısında kurulan çardakta ve bütün okul yönetiminin gözleri önünde yaşanıyor.

Öğrencilere ‘İstiklal Marşı’ biliyor musunuz? sorusu!

Yunus Emre İlkokulu’nda okuyan öğrencinin söyledikleri ise istismarı tüm boyutlarıyla anlatır nitelikte. İsmini vermek istemeyen öğrenci, “Her gün bizi yanlarına çağırıp sonra ismimizi soruyorlar. Sonra bize ‘İstiklal Marşı biliyor musun? Hadi bize oku’ diyorlar. Ben okumak istemiyorum, yanlarından gitmek isteğimde de başka sorular soruyorlar. Bir tanesi sürekli bana göz kırpıyor, arkadaşlarıma kendi telefonlarında bir şeyler gösteriyorlar. Herkese para vermeye çalışıyorlar, bana sorduklarında ‘param var istemiyorum’ diyorum. Elimizi tutuyorlar bazen, bazen de yanaklarımızı çekiyorlar” dedi.

Kız çocuklarını ‘şekerle’ kandırıyorlar!

Bir lise öğrencisi ise istismara küfre maruz kaldıklarını şu ifadelerle belirtti: “Her gördükleri kişiyi yanlarına çağırıyorlar. Hiç bu kapıdan gitmiyorlar, biz top oynayamıyoruz, bazen topumuz onların bahçesine düştüğü zaman gidip almaya korkuyoruz. Özellikle küçük kız çocuklarıyla konuşuyorlar, şeker çikolata vererek yanlarına çağırıyorlar. Bazen okuldan çıktığımızda yanlarımızdan araçlarla geçip ‘Türkiye’nin bütün o… kızlarını Silopi’ye toplamışlar’ gibi küfürler ediyorlar. Çocuklar ne olduklarını ne söylediklerini anlamıyor, biz söylüyoruz gitmeyin diye ama onlar tekrar çocukları aldıkları şeylerle kandırıp yanlarına çağırıyor.”

(Kaynak: Jinha)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu