Güncel

“Konuştuğun dil anlaşılmıyor” denilerek şiddete maruz bırakıldı

Van’da eşinden boşanmak isteyen mülteci kadının sığınma evi talebi reddedildi. Şikâyeti “konuştuğun dil anlaşılmıyor” denilerek reddedildi.

İran’dan Van’a göçmek zorunda kalan mülteci bir kadın, psikolojik ve fiziksel şiddet gördüğü eşinden boşanmak için 24 Haziran’da Van Barosu’na başvurdu. Talebi kabul edilen kadına boşanma avukatı tayin edildi. Kadın aynı gün şiddete maruz kalmamak için 3 yaşındaki çocuğunu da yanına alarak 2 Nisan polis karakoluna giderek sığınma evi talebinde bulundu.

DİHABER’in geçtiği habere göre, gece yarısına kadar çocuğuyla karakolda bekletilen kadın, “Raporların eksik” denilerek, sığınma evine gönderilmedi. Gece yarısı karakoldan çıkan kadın, çocuğuyla geceyi geçirmek için daha önce tanıdığı bir arkadaşının evine gitti. Durumu öğrenen eşi, gece yarısı kaldığı eve gelerek kadına saldırdı ve şiddet uygulayarak evine geri götürdü.

Yaklaşık bir haftadır şiddet gördüğü erkekle aynı evde kalmaya devam eden kadın, en son salı gecesi yine şiddete maruz kalınca 155’i arayarak polisten yardım istedi. Kürtçe dışında dil bilmeyen ve uğradığı şiddet karşısında ikinci defa polisten yardım talep eden kadının telefonu, “Konuştuğun dil anlaşılmıyor” denilerek yüzüne kapatıldı.

 

“Eksik” denilen raporun dahi ne olduğu belirtilmeden şiddet gördüğü eve gönderilen kadın hala eşinin boşanma davasından vazgeçmesi için kendisine uyguladığı tehdit ve şiddet altında yaşamayı sürdürüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu