Güncel

Yeni açılan Tarsus Kapalı Hapishanesi’nde “Kerbela” koşulları

Tutsak YDK aktivistleri Hasret Mesrure Vurucu ve Duygu Canıtez’in de bulunduğu, Avrupa Birliği Fonu ile Tarsus’ta yapılan yeni kampüs tipi hapishanede bulunan tüm tutsaklara tecrit uygulanıyor!

Mersin Tarsus C Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi’nde bulunan tutsakların yeni açılan ve henüz yapımı tam bitmemiş olan Tarsus Kampüs Tipi Hapishane’ye sevkleri sırasında siyasi tutsaklara; gardiyanlar ve jandarma işbirliği ile yapılan işkencenin boyutları, yapılan açık görüşte ortaya çıktı. Sevk sırasında postallarla mahkumların başlarına bastırılarak, ayaklarından rahatsız olan tutsağa zorla ayakkabı giydirilmeye çalışılarak ayrıca darp ve çeşitli şekillerde işkenceler yapıldığı öğrenildi.

 

Açık görüşte kolluk saldırısı

Dün yapılan 6 siyasi koğuşun da açık görüşünde hapishane yönetimi ve gardiyanların keyfi uygulamaları nedeniyle tartışmalar ve arbedeler yaşandı. Ayrıca yapılan son görüş sırasında ise açık görüş devam ederken keyfi bir şekilde görüş salonundan çıkartılan tutsağın oğulları, uygulamaya karşı çıkınca hastanelik edildi. Tutsak yakınlarının verdikleri bilgilere göre, yapılan keyfi uygulamaya itiraz eden görüşçülere, hapishaneye giren sivil siyasi şube polisleri tarafından işkence uygulanması sonucu hastaneye kaldırıldılar.

“Yağmurlu günde bir damla su bile yok”

Yapımı daha tamamlanmamış olan hapishaneye keyfi bir şekilde erkenden taşınan mahkumlara su verilmiyor. Mersin’in yaz sıcağında her koğuşa sadece günde 1 damacana içme suyu veriliyor. 15 kişilik koğuşlarda verilen 1 adet damacana, içme suyu ihtiyacını karşılamadığı gibi banyo ve temizlik için de koğuşlara su verilmiyor. Günde sadece 1 saat açılan sular çoğunlukla çamurlu akıyor. Tutsakların yakınlarına verdikleri bilgilere göre; yaşanan insanlık dışı muameleye karşı çıktıklarında ve su ihtiyaçlarının karşılanmasını istediklerinde, gardiyanlar tarafından tehditler savruluyor ve “Size yağmurlu günde bir damla su bile yok”şeklinde karşılık veriliyor.

Tarsus hapishanesinde tüm tutsaklara tecrit

Hapishanede sadece su sıkıntısı yok. Hiç bir insani ihtiyaç karşılanmıyor. Elektrikler sürekli olarak kesiliyor. Kantin bulunmayan hapishanede tutsaklar ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Mektup yazmaları için kağıt kalem ihtiyaçları da karşılanmıyor. Ayrıca hiç bir iletişim araçları temin edilmiyor. Günlük gazete, dergi, kitap, radyo ve televizyon gibi iletişim araçları verilmiyor. Tutsaklar kantinden karşılayabilecekleri pet, şampuan ve benzeri insani ihtiyaçlarını da kantinin olmamasından kaynaklı temin edemiyorlar.

Ailelerden suç duyurusu ve basın açıklaması

Bu gün yapılan açık görüşler sonrası tutsak yakınları tarafından yapılan keyfi uygulamaların ve işkencelerin öğrenilmesi üzerine aileler ilk elden hapishane önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Yapılan basın açıklamasında; sevk sırasında gardiyan ve jandarma iş birliğiyle siyasi tutsaklara uygulanan işkence, darp, tehdit ve her türlü kötü muamele teşhir edildi. Ayrıca hapishanede su, yemek, elektrik, iletişim araçları ve kantin gibi insani ihtiyaçların karşılanmadığı belirtilerek teşhir edildi. Açıklama sonrasında bu uygulamalara karşı, yakınlar tarafından imza toplandı. Ayrıca tutsak yakınları görüş sonrasında İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) hak ihlallerini bildirerek yapılanları kayıt altına aldılar. Aileler ayrıca savcılığa da suç duyurusunda bulunacaklarını belirttiler. Yaşanan olaylar, işkence ve keyfi uygulamalarla ilgili önümüzdeki günlerde Adana, Mersin ve Tarsus İHD şubelerinin ortak basın açıklaması düzenleyecekleri bildirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu