Güncel

Kocasını öldüren Demet’e “ağır tahrik indirimi”!

ozsavunmaKendisine cinsel saldırıda bulanan erkeği özsavunma hakkını kullanarak öldüren Demet Y.’nin duruşmasında mahkeme heyeti, Demet’in ağır tahrik altında Zeki Ç.’yi öldürdüğüne karar vererek cezasını 12 yıldan 5 yıla indirdi. İnfaz hukukuna göre Demet 15 ay sonra tahliye olacak.

Diyarbakır’ın Eğil ilçesindeki bir köyde yaşayan 19 yaşındaki Demet Y., kendisini bekar olarak tanıtan ancak daha sonra evli olduğunu öğrendiği Zeki Ç.’den ayrılmak isteyince tecavüzle ve öldürülmekle tehdit edildi. Şantajla buluşmaya zorlanan Demet, kendisine tecavüz etmeye çalışan erkekten bıçakla yaralayarak kurtuldu. Ancak Zeki Ç., kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Öz savunmayla kendini koruyan Demet’in adli raporundaki delillere rağmen, savcı iddianamesinde “aralarında önceye dayalı ilişki olduğu için tecavüz girişimi olamayacağını” iddia etti. Demet aynı gün “kasten öldürme” iddiasıyla tutuklandı.

‘Sadece kendimi korudum’

İki duruşma boyunca “kasten öldürmeden” savunma veren Demet hakkında, mahkeme heyeti üçüncü duruşmada “meşru müdafaa” ve “kasten yaralama” kapsamında ek savunma istedi. Bugün Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşması görüldü. Demet duruşmada, tehdit edildiğini ve kendisine tecavüz girişiminde bulunulduğunu hatırlatarak, “Öldürme kastım yoktu. Bana karşı gerçekleştirmiş olduğu saldırı karşısında savunma yaptım. Onun yanına irademle gitmedim, beni tehdit ve zorlama ile yanında çağırdı. Olaydan bir ay öncesinden başlayarak görüşmek istemediğimi söylüyordum. Ama anlamak istemiyordu. Masumum, sadece kendimi korudum” diye savunma yaptı.

‘Öldürme ve yaralama kastı yok’

Ardından savunma yapan Avukat Cihan Ülsen, olayın meşru müdafaa haliyle geliştiğine dikkat çekerek, “Emsal birçok meşru müdafaa dosyasını mahkemeye sunduk. Olayda kesinlikle öldürme veya yaralama kastı yoktur. Müvekkilimiz olay yerine kendi iradesi ile değil tehdit ve şantaj ile gitmiştir. Tanıkların beyanları da bu yöndedir. Alınan sağlık raporunda hem Demet’in hem de maktulün boyun bölümlerinde morluklar olduğu tespit edilmiştir. Müvekkil olay yerine cinayet aleti ile gitmemiş olay anında yanında bulunan herhangi bir cisimle kendisini savunmuştur. Bıçak maktule aittir” diye tepki gösterdi.

‘Ağır tahrik uygulanmalı’

Demet’in maktulün evli olduğunu öğrenince ayrılmak istediğini ve maktulün zorla ve tehditle Demet’i yanında tutmaya çalıştığını ifade eden Cihan, “Adli tıp raporu maktulün göğsünde 3 santimetrelik bir kesiğin olduğunu tespit etmiştir. Demet’in öldürme kastı olsa bu bıçak darbesi ile yetinmeyeceği açıktır. Maktulün yaşamını yitirmesinde yaşanan ambulans sıkıntısının da etkisi vardır. Nitekim Demet, maktulü yaraladığından dahi haberdar değildir. Ve olaydan sonra da kaçmamıştır, jandarma tarafından evinde bulunmuştur. Demet, tamamen kendisini savunmak istemiştir. Bu anlamda olayın meşru müdafaa sayılmasını ve ağır tahrik indiriminin uygulanmasını talep ediyoruz. Müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum” dedi.

‘Annem beni tecavüze uğrayayım diye doğurmadı’

Savunmaların ardından son sözü sorulan Demet, ise tecavüz girişimini görmezden gelen eril yargı zihniyetini tarihi bir cevap verdi. Demet son sözünde, “Annem beni tecavüze uğrayayım diye doğurmadı” dedi.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Mahkeme, “kasten yaralamak sonucunda öldürmek” suçlarından önce 12 yıla hükmetti, ancak Demet’in ağır tahrik altında Zeki Ç.’yi öldürdüğüne karar vererek, 5 yıl hapis cezası verdi.

Yaklaşık 15 ay cezaevinde kalacak

Demet’in avukatı Cihan Ülsen ise cezanın temyizi için başvuru yapacağın dile getirerek, “5 yıl cezanın infaz hukukuna göre yatarı 40 ay. Demet’in 11 aydır tutuklu olması, son 2 ayda denetimli serbestliğe tabi olması gibi sebeplerden dolayı 14-15 ay sonra tahliye olacak. Bu arada mahkemenin tutuklamaya ilişkin kararına itiraz edeceğiz tahliye edilmesi için. Yargıtay’a da temyiz başvurusunda bulunacağız” dedi.

(Kaynak: Jinha)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu