Güncel

Ceren için sokağa çıkan kadınlar tacize uğradı ama “Sokakları terk etmiyoruz” dedi

Ankara:  Konur Sokak’ta eski sevgilisi tarafından katledilen Ceren Baran için dün (12 Mayıs) kadınlar yaşam nöbeti tuttu. Colemérg’ten gelen Özel Hareket polisi Batuhan Hergül’ün barışma isteğini reddeden eski sevgilisi Ceren Baran’ı silahla başından vurdu.

 

Katil her yerde katil”

Kürdistan’da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesiyle birlikte evler bombalanmış, insanlar katledilmişti. Devlet kadın bedeni üzerinden kirli politikalarını kadınları katledip çırılçıplak soyup sokakta teşhir ederek göstermişti. Colemérg’ten gelen katil burada da görevine devam etti ve bir kadını daha katletti.

 

“Hayatlarımıza sahip çıkıyoruz”

Bütün gün Ceren Baran’ın katledildiği yerde yaşam nöbeti tutuldu, yol kesme eylemleri yapıldı. 19.30’da Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla Yüksel Caddesi’nde biraraya gelen kadınlar Ceren Baran’ın katledildiği yere doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında ve devamındaki oturma eyleminde “Jin jiyan azadi”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Aimra’at taeish alhurria” sloganları atıldı.

Ceren’in katledildiği yerde  basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında “Bu ülkede her yıl yüzlerce kadın katledilirken erkek adaletinizin sembolü tahrik indirimleriniz, çıplak bedenlerimizi teşhir eden askerleriniz, açtığınız vakıflarda çocuklara tecavüz eden müdürleriniz, öğretmenleriniz, makbul kadın politikalarınız ile kadın katliamlarına göz yumuyorsunuz” denildi.

“Biz kadınlar ölmek için değil, yaşamak için doğduk” diye devam edilen açıklama kadınların, katliam ve baskı politikalarına karşı isyanı kuşanarak sokakları, meydanları terk etmeyeceği haykırıldı. Basın açıklamasının ardından oturma eylemine geçildi. Sloganlarla oturma eylemi sonlandırıldı.

 

“Dün katliam bugün taciz”

Ceren Baran için yapılan eylemin ardından dağılan kadınlardan bir grup Yüksel Caddesi’nde bir kafeye oturdular. Kafede bir erkek tarafından tacize uğradılar. Kadınların tacizciyi kafe yetkililerine şikayet etmesiyle birlikte sivil polisler tacizciyi kaçırdı. Kadınlar tacize sessiz kalmayarak tacizciyi kaçıran polislere tepki gösterdi.

Dün bir kadın katledilirken ortalıkta gözükmeyen polis bugün tacizcileri korumak için tepki gösteren kadınların etrafını sardı.  Kadınlar tekrar biraraya gelerek sloganlar ve  zılgıtlarla polise tepki gösterdi. Polis tacizciyi onlarca çevik kuvvet eşliğinde sakladıkları yerden kaçırdı. Kadınların ısrarla sokağı terk etmemesi ve sloganlarını haykırması ile polis geri çekildi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu