Güncel

Katledilen Meral’in katilinin peşindeyiz!

Dersim: Geçtiğimiz yıl Dersim’de eşi tarafından katledilen Meral Timtik’in davasının 3. duruşması 25 Kasım günü görüldü. “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olan 25 Kasım gününe denk getirilen Meral Timtik’in katilinin yargılandığı duruşma, 11 Aralık’a ertelendi.

Mahkemeye Meral’in ailesi ve arkadaşlarının yanı sıra Dersim Kadın Platformu bileşenleri kadınlar da kadın dayanışmasını örmek için salonu doldurdu. Mahkemeye YDK’lılar olarak biz de katılım göstererek, kadın cinayeti davasının takipçisi olduk.

 

Katilin avukatından “Meral iki gün önce şehir dışındaydı” iması

Daha önceki mahkemede “eşini öldürmediğini, eşinin intihar ettiğini ” söyleyen sanık Özgür Timtik’in suçlamaları kabul etmeyen tavrı karşısında, Meral’in avukatı Fatma Kalsen 25 Kasım gününde görülen mahkemeye dikkat çekerek, her geçen gün artan kadın cinayetleri karşısında sanığın “iyi hal uygulaması” ve “haksız tahrik indirimi” maddelerinden yararlanmaması gerektiği üzerinden bir savunma yaparak sanık hakkında “ağırlaştırılmış müebbet cezası” talep edildi.

Sanık Özgür Timtik’in avukatı tarafından yapılan savunmada Meral’in eşi tarafından öncesinde yaptığı ölüm tehditlerinin bir kanıt olamayacağını ileri sürerek kadına yönelik şiddeti meşru bir zemine çekerek, suçlamalara intihar süsü vermeye çalıştı. Daha da ileri giderek Meral’in ölümünden iki gün önce il dışında olduğunu ima ederek, kadının vücudundaki morluklar sonucunda eşinin öfke krizine girdiği söylemiyle erkek zihniyet bir kez daha kadın katilini “namus” üzerinden savundu.

Fakat mahkeme heyeti mütalada kadın cinayetleri, taciz ve tecavüz davalarında nadir görülecek bir adım atarak, “haksız tahrik indirimi” uygulamasına karşılıkkadın lehine bir talep sundu. Savcılık tarafından esasa ilişkin mütalaa verildi. Sanığın “kasten öldürme” suçunu işlediği gerekçesiyle cezalandırılmasını istedi. Sanık hakkında haksız tahrik indirimi uygulanmasına neden olan yasa maddesinin uygulanmaması talep edildi.

Diğer tanıkların da ifadesinin alınmasının ardından karar duruşması 11 Aralık tarihinde görülecek.

 

“Hem yargı hem kadın mücadelesi ile bu anlayışı bertaraf edeceğiz”

Duruşma sonrası Adliye önünde basın açıklaması yapan Av. Fatma Kalsen mahkeme heyetinden sanığa karşı “haksız tahrik indirimi” uygulanmaması talebinin dikkate alınmasını ve mütalada yer verilmesinin diğer davalar için örnek teşkil ettiğine değinerek kadınlar için umut verici olduğunu vurguladı.

Kalsen “Bugün 25 Kasım olmasından kaynaklı davanın bugün görülmesi bizler için anlamlıdır. Takip ettiğimiz dava kadına yönelik şiddet davasıdır ve şiddetin en ağırı olan yaşam hakkının ihlal edilmesiyle ilgili bir davaydı. Bizler erkek devlet şiddetine dönüşen bu anlayışın artık hem yargısal kararla bertaraf edilmesi ve Türkiye’de verilecek kadın mücadelesi ile birlikte bertaraf edileceğine inanıyoruz. Mücadelemiz devam edecek” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Dersim Kadın Platformu adına söz alan Münevver İltemur da “Kadın dayanışması ile davanın takipçisi olacağız” dedi. Adliye çıkışında kadınlar “Kimsenin namusu olmayacağız”, “Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganlarını yükseltti.

 

Dersim’den bir YDK’lı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu