Güncel

Kadınlar İzmir’de direnişi haykırdı

İzmir: 25 Kasım Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma gününde İzmir’de kadınlar sokağa çıktı.

Alsancak Gar önünde bir araya gelen kadınlar “Erkek devlet, IŞİD şiddetine karşı direnişi ve yaşamı savunuyor” yazılı pankart arkasında Alsancak Sevinç Pastanesi önüne doğru yürüyüşe geçti.

Kadınlar yürüyüş boyunca zılgıtlarla, zillerle isyana durdu ve direnişi “Jin jiyan azadi”, “erkek vuruyor devlet koruyor”, “Kadın, trans cinayetleri politiktir” vb sloganlarıyla haykırdı.

Kadınlar T. Kürdistan’ında devam eden ablukayı protesto ederken “Kürdistan’da kadınlar yalnız değildir”, “Nusaybin, Silvan, Cizre halkı yalnız değildir” vb şekilde T. Kürdistan’ına selam verildi.

YDK’lı kadınlar ise eylemde “Şiddetin mağduru değil direnişin öznesiyiz”, “Trans cinayetleri politiktir”, “Nusaybinli kadınların direniş direnişimizdir” vb sloganlarla eyleme coşkulu bir şekilde yer aldı.

Yeryüzü kadınları, SKM, KJA, Kampüs Cadıları daha birçok kadın kurumu eylemde imzalı dövizleriyle renkli görüntüler oluşturdu.

İsyan slogan ve zılgıtları ile Sevinç Pastanesine gelen kadınlar adına burada bir açıklama Türkçe ve Kürtçe okundu.

Kadınlar adına Tükçe açıklama Naile Ariç’in okuduğu açıklamada, T. Kürdistan’ında devam eden katliamlara dikkat çekilerek, “Biliyoruz ki bu katliamların bedelini halklar en çok da kadınlar ödüyor” dedi.

Ariç, Muş Varto’da Ekin Van’da İstanbul’da Dilek Doğan ve Selamet Yeşilmen’e kadar devam eden kadın katliamına değinerek, “Erkek egemen savaş zihniyetinin bu vahşetini kaçırılan köleleştirilen ve katledilen Ezidi, Hristiyan, Kürt, Alevi ve Türkmen kadınlarını görüyoruz. Savaşla kendi topraklarından sürülen mülteci kadınları hala başka bir savaşın içinde direnerek yaşama çalışıyor” dedi.

Ariç, tüm bunlara karşı kadınların sesi olmaya çağırdıklarını dile getirerek açıklamasını sonlandırdı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu