Güncel

Mersinli kadınlar “Eril ideolojinin bir diğer boyutu savaştır”

Mersin: 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde kadınlar tüm ülkede çeşitli etkinlikler düzenlerken, Mersin’de de Kadın Platformu öncülüğünde yürüyüş düzenlendi. Düzenlenen yürüyüş de açıklamalarda bulunan kadınlar, ideolojik olarak tanımladıkları erkek şiddetine karşı meşru savunmanın hak olduğunu vurguladı.

Mersin Kadın Platformu öncülüğünde düzenlenen yürüyüşe içlerinde YDK, SKM, Kampüs Cadıları gibi kadın örgütleri de katıldı. Kadınlar İstasyon Meydanı’ndan Atatürk Parkı’na yürüdü.  Yürüyüş esnasında  ‘Jin Jiyan Azadi’, ‘Arin’den  Hevale, sürüyor sürecek mücadele’ sloganları atılırken, ‘Namus Belanıza Döktüğünüz Kan Bizim’, ‘ Saçlarımı Savururum Haklarımı Savunurum’ dövizleri taşındı.  Atatürk Parkı’nda kadınlar basın açıklaması gerçekleştirdi.  Basın açıklamasını Mersin Kadın Platformu üyesi Yüksel Kapıkıran yaptı.

 

Ekin Wan’ın üzerinden toplumun ve kadınların terbiye edilmesini kabul etmiyoruz

Eril ideolojinin bir diğer boyutunun savaş olduğunu belirten Kapıkıran ülkemizde savaşın son bulması adına umut veren müzakere sürecinden vazgeçilip tekrar bir kaos ortamına girildiğine dikkat çekti. Ekin Wan’ın çıplak bedenine yapılanların bunun bir örneği olduğunun altını çizen Kapıkıran, Ekin Wan’ın üzerinden toplumun ve kadınların terbiye edilmesini kabul etmediklerini kaydetti.

 

“Kadın bakanlığının kurulmasını talep ediyoruz”

Erkek egemen ideoloji kadınları katletmekten, kadın kırımından vazgeçmezse, erkek şiddetine karşı öz savunmanın hak olarak doğacağını ifade eden Kapıkıran, kadınların şiddete karşı artık öz savunmalarını gerçekleştireceğini söyledi.

Konuşmasının devamında “Hükümetin kadın düşmanı politikalardan vazgeçmesini, iç hukuku kadın lehine değiştirmesini ve doğru uygulamalar yapılmasını sağlamasını istiyoruz” diyen Kapıkıran, buna bağlı olarak imza atılmış uluslar arası sözleşmeler olan CEDAW ve İstanbul Sözleşmesinin hayata geçirilmesini, kadın bakanlığının kurulması talebinde bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu