Güncel

Kadınlardan “Her yer Amed, her yer direniş” eylemi

HDP ve HDK Kadın Meclisi’nin çağrısıyla bir araya gelen kadın ve LGBTİ’ler, İstanbul’da dün Galatasaray Lisesi önünde buluştu. “Her yer Amed, her yer direniş”, “Gültan Kışanak onurumuzdur”, “Jin, jiyan, azadi” sloganları atan kadınlar ve LGBTİ’ler polisin provokasyonuna karşın eylemlerini sürdürdüler.

Akşam saatlerinde “Gültan Kışanak irademizdir, kadınlar iradesine sahip çıkıyor” yazılı pankart açan ve aralarında Yeni Demokrat Kadın’ın da olduğu kadınların eyleminde ilk olarak konuşan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Gültan Kışanak ve KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat’ı selamladı ve Kışanak’ın sadece bir belediye başkanı olmadığını, 12 Eylül karanlığını onuruyla yenmiş direngen bir kadın olduğunu vurguladı. Koçyiğit, “Kadın özgürlük çizgisinin geçmişten bugüne devamcısıdır. Bugün onurlu Kürt kadınının duruşuna, kadın özgürlük mücadelesine bir darbe vurmaya çalıştılar. Onların anlamadığı şu, 12 Eylül’de Diyarbakır Cezaevi’nde Esat Oktay’a diz çökmeyenler bugün Saray’a da diz çökmeyecek” dedi.

 

“Gültan sözü ve cesareti ile burada”

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, zalime, erkek egemen despotluğa karşı direnen tüm kadınları selamladı. Yüksekdağ, şöyle devam etti: “Nerede olursak olalım duruşumuz tektir. Durduğumuz yer onur ve özgürlüğün yeridir. Hiçbir zaman bu duruşu bozmayı başaramadılar, bundan sonra da başaramayacaklar.” Kışanak’ın darbe komisyonuna konuştuğu gün gözaltına alındığını hatırlatan Yüksekdağ, “Nedeni çok açık. O komisyonda Kışanak kadınların sesi ve cesareti oldu. Kadın cesaretini kuşandı ve komisyonda doğruları söyledi: Darbeci sizsiniz. Gültan Kışanak burada, sözü, cesareti burada” dedi.

 

Polis provokasyonuna alkış ve sloganlı protesto

Kadınlar adına açıklama yapan Muazzez Tora, kadın özgürlük mücadelesiyle 1999’da 3 olan kadın belediye başkan sayısının 2014’te DBP belediyelerinde eşbaşkanlık sisteminin uygulanmasıyla 96’ya yükseldiğini hatırlattı. Bugün kadın eşbaşkanlarından 35’inin ya gözaltına alındığını ya da tutuklandığını söyleyen ifade eden Tora, erkek devlet anlayışı sürdükçe, kadınların da eşit ve özgür bir yaşam için direneceğinin altını çizdi.

Kışanak’ın, “Bu hayatta yaptığımız en büyük kariyer sizin iktidarınızı yıkmak olacak” sözlerini hatırlatan Tora, “Diyarbakır zindanlarında bu devlete boyun eğmeyen, gazetesi bombalandığında diz çökmeyen, partisi kapatıldığında siyaset yapmaktan vazgeçmeyen biz Gültan Kışanak’lar her yerdeyiz ve hep var olacağız” dedi, tüm kadınları direnişi büyütmeye çağırdı.

Konuşmaların ardından polis provokasyon yaratmaya çalıştı. Dağılmak üzere olan kadınlar, polisin kalkanlarla iteklemesi üzerine alkışlarla ve sloganlarla karşılık vererek alandan ayrıldı.

 


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu