Güncel

Avrupa’da kadın örgütlerinden “Ortak mücadeleyi yükseltelim” çağrısı

Avrupa’da bulunan Türkiye ve Kürdistanlı kadın örgütleri; Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Avrupa Alevi Kadınlar Birliği (AAKB), Yekitiya Jinên Kurdistan (YJK-E), Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADKH) ve Yeni Kadın ortak bir açıklama gerçekleştirerek Türk devletinin Kürt ulusuna ve temsilcilerine yönelik baskı ve tutuklamalarını protesto etti ve birlikte mücadeleyi büyütme çağrısı yaptılar.

Zindanlarda, dağlarda, sokaklarda bastıramadığı Kürt ulusunun, kadınların bu direniş dalgasını, bu kez de kendi burjuva hukukunu dahi çiğneyerek uyguladığı politikalarla bastırmaya çalışıyor” çalışıyor diyen kadınlar, TC devletinin Amed Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’yı gözaltına alarak bir kere daha Kürt ulusunun nabzını yokladığını vurguladılar.

 

“O kendisine saplanan mücadeleyi kahkahaya çevirmiştir”

Gültan Kışanak’ın Amed’in kanlı zindanlarını, işkenceyi, zulmü ve direnmeyi bildiğini hatırlatan kadınlar; onun gözaltı ve tutsaklık ile yıldırılamayacağını 12 Eylül faşizminin kanlı zindanlarında ispatlandığını belirttiler.

O tepeden gelmiş bir bürokrat değil; Amed’in zindanlarından çıkmış Amed halkının oyuyla seçilmiş yiğit bir Kürt kadınıdır. O kendisine saplanan bıçağı kahkahaya çevirmiştir” diyen kadın kurumları, bu yüzden AKP iktidarının her türlü işkenceyi Kışanak gibi direnişçi kadınlara reva gördüğüne değindiler.

 

“Nerede olursak olalım…”

Nerede olursak olalım her alana kadının rengini ve mücadelesini taşımalıyız. Eğer bu saldırıyı direnişle geri püskürtmezsek bunun arkası çok daha kıyıcı bir şekilde gelecektir” diyen kadın kurumları, açıklamasını “Faşizme karşı birleşik mücadeleyi yükselterek Kürt ulusuna yönelik saldırganlığı boşa çıkarmaya ve halkların ortak mücadelesini kuşanmaya çağırıyoruz” diyerek sonlandırdılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu