Güncel

“Sinem Özkan ve Elif Kaya derhal serbest bırakılsın!”

Yeni Demokrat Kadın aktivistleri Elif Kaya ve Sinem Özkan’ın gözaltına alınması üzerine Yeni Demokrat Kadın, Yeni Demokrat Gençlik ve Özkan’ın muhabiri olduğu Özgür Gelecek İzmir’de basın toplantısı düzenledi. İstanbul’da 2 gün önce gözaltına alınan Özkan ile Kaya için yapılan açıklamada gözaltıların derhal serbest bırakılması talep edildi.

Özgür Gelecek, Yeni Demokrat Kadın ve Yeni Demokrat Gençlik tarafından düzenlenen basın toplantısı İzmir YAK-DER bürosunda gerçekleştirildi. Salona OHAL’de hak ihlallerine son! Gözaltılar serbest bırakılsın!” yazılı ozalit asılırken basın toplantısında konuşan Özgür Gelecek muhabiri Egemen Özegemen, “Bu saldırılar bizi yıldıramayacaktır. Çünkü biz kalemimizi Suzan Zenginlerden devraldık. Her zaman gerçekleri yazmaya devam edeceğiz. Çünkü biz biliyoruz ki gerçekler devrimcidir” dedi.

 

“OHAL, egemenlerin korkusunun göstergesidir”

Özegemen, OHAL ile birlikte devletin Kürt halkına, devrimcilere, yurtseverlere, kadınlara, siyasi tutsaklara, gazetecilere, demokratlara, akademisyenlere saldırılarının artarak devam ettiğini belirtti. Sinem Özkan ve Elif Kaya’nın hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındığını ve 5 gün boyunca avukatları ile dahi görüştürülmeyeceklerini ifade eden Özegemen, hangi koşul ve şartlarda içerde tutulduklarını bilmediklerini ve haber alamadıkları için endişelendiklerini dile getirdi.

Bu yapılan hukuksuzlukların, gözaltıların, tutuklamaların, uzatılan OHAL’in en açık ve net bir biçimde egemenlerin korkusu olduğunu vurgulayan Özegemen, “Bizim mücadelemiz bu hukuksuzlukların ve eşitsizliğin biteceği güne kadar devam edecektir. Özgür basına, kadınlara, LGBTİ’lere, siyasi tutsaklara, ezilen her kesime karşı bu saldırı furyası bitene kadar, zafer ezilenlerin olana kadar mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

 

“YDK olarak bu saldırıları boşa çıkartacağız”

Basın açıklamasından sonra YDK adına konuşan Gözde Kaya, bu yapılan saldırıların ilk olarak her zaman kadınları hedef aldığını vurguladı. Amed’de Gültan Kışanak’ın gözaltına alınmasından sonra kadınların direnişine değinen Kaya, devletin orada ilk olarak kadınları hedef alarak yerlerde sürüklediğini ifade etti.

Ülkede tacizcilerin, tecavüzlerin, katillerin rahatça dolaşabildiğini dile getiren Kaya, çok açık bir şekilde kadın düşmanı devletin zihniyetinin tacizcileri, tecavüzleri koruduğunu, kadınlara da hayatın her alanında saldırdığını belirtti. YDK olarak bu saldırıları boşa çıkartacaklarını vurgulayan Kaya, “YDK aktivistleri Sinem Özkan ve Elif Kaya derhal serbest bırakılsın” diyerek sözlerini tamamladı.

“Elif Kaya sistematik bir şekilde devletin baskısına maruz kalıyor”

Son olarak konuşan Özgür Gelecek okuru ve Elif Kaya’nın kardeşi İbrahim Kaya, kardeşinin Gezi İsyanı döneminde ve 7 Haziran seçimlerinden sonra röportaj yapmak için gittiği Cizre’de keyfi bir şekilde tutuklandığını, onlarca kez gözaltına alındığına dikkat çekerek kardeşi Elif Kaya’nın devletin sistematik bir şekilde baskısına, tacizine, gözaltına maruz kaldığını vurguladı.

Kardeşi Elif Kaya’nın ve Sinem Özkan’ın nasıl ve ne gerekçeyle gözaltına alındığını bilmediklerini ifade eden Kaya, avukatları ve aileleri ile görüştürülmediklerini, şu an Elif Kaya ve Sinem Özkan’ın ne durumda ve şartlarda olduklarını bilmediklerini ve devletin işkence yapma olasılığının olduğunu belirtti.

Halkın iradesinin çiğnendiği, seçilmiş belediye başkanlarının bile gözaltına alındığı ve tutuklandığı bir ülkede yaşadıklarını ifade eden Kaya, ailesi olarak Elif Kaya’nın her zaman arkasında olduklarını vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu