Güncel

“Özsavunma haktır, kadınlar öz savunmaya”

İstanbul: 25 Kasım Platformu’nun çağrısıyla binlerce kadın Taksim’de bir araya gelerek, Tünel’den Galatasaray Lisesi Önüne bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Aralarında Yeni Demokrat Kadın (YDK) aktivistlerinin de yer aldığı kadınlar, “Erkek devlet şiddetine karşı direniyoruz, yaşam hakkımızı savunuyoruz” pankartı arkasında yürüdü. Öfkesi sel olan kadınlar sık sık, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Tecavüzcü bizden koksun”, “Özsavunma haktır”, ” Öldüren sevgi istemiyoruz” sloganları attı.

Cizir, Sur, Silvan, Nusaybin direniyor

Erkek, devlet şiddetini teşhir eden dövizlerinde yer aldığı eylemde, devletin T. Kürdistan’ında gerçekleştirdiği katliamlar lanetlenirken, katliamlara karşı direnen kadınların direnişleri selamlanarak; “Nusaybin’de direnen kadınlara bin selam”, “Özsavunma haktır, kadınlar öz savunmaya”, “Cizir, Sur, Silvan, Nusaybin direniyor” gibi sloganlar atıldı.

Galatasaray Meydanı’na gelindiğinde ise 25 Kasım Platformu adına HDP İlçe Es Başkanı Hunav Altun Kürtçe, Nergiz Şen ise Türkçe açıklama yaptı.

“Özsavunma hakkını kullanan Nevin, Çilem, Yasemin’iz. Ekin Wan’ız”

Nergiz Şen, “Erkek şiddetine karşı hayatımızı savunmak için sokaklardayız” diyerek günde 5 kadının katledildiğini ve davalarda uygulanan “tahrik indirimi” ile kadın cinayetlerinin meşrulaştırıldığını kaydetti. Katledilen kadınları hatırlatan Şen, “Özsavunma hakkını kullanan Nevin, Çilem, Yasemin’iz. Ekin Wan’ız” dedi.

Saray’ın başlattığı savaş konseptiyle Kürdistan’da uygulanan devlet terörüne dikkat çeken Şen, sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı bölgelerde, Saray’ın özel kuvvetleri tarafından duvarlara cinsiyetçi yazılamalar yapıldığını hatırlattı. Şen açıklamanın devamında, erkek ve devlet şiddetine karşı sokakta olmaya ve mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Yapılan açıklamanın ardından, 1 Aralık Salı günü Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek Yasemin Çakal davasına çağrı yapıldı. Yasemin Çakal, 10 Temmuz 2014’te uzun süredir sistematik bir şekilde şiddet gördüğü kocasını kendisini korumak için öldürmüştü. Çocuğuyla birlikte cezaevinde olan Yasemin Çakal ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanıyor.

Yeni Demokrat Kadın aktivistleri son olarak Nusaybin’de yasağın 12. günü olması nedeniyle, “Nusaybinde Katliam var” diyerek yasaklı katliama dikkat çekti.

Eylem sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu