Güncel

(Yenileniyor) Kadın örgütleri tacizci Sedat Yurtdaş’a karşı dayanışmayı büyütüyor

dayanisma_sedat_yurtdasGeçtiğimiz aylarda Yeni Demokrat Kadın aktivisti bir arkadaşımız stajyer olarak yanında çalıştığı Av. Sedat Yurtdaş tarafından sistematik tacize maruz bırakılmıştır. Eylül ayına denk gelen bu sürecin sonunda arkadaşımız staj eğitimini almak için yanında çalıştığı Sedat Yurtdaş’ın bürosundan ayrılmıştır.

Yaşanan bu tacizde 2 noktaya özel olarak dikkat çekmemiz gerekiyor: Bunlardan ilki, kadın stajyer avukatlara; ücretsiz ya da düşük ücretlerle “staj” adı altında hukuk bürolarında her türlü işin yaptırılması ve emeğinin sömürülmesi yetmezmiş gibi bir de onların kadın kimliğine yönelik cinsel saldırıların yöneltiliyor oluşudur. İkincisi ise siyasi kimliği ile toplumda kendine bir yer edinmiş olan Sedat Yurtdaş’ın, bu kimliğini kendine kalkan olarak kullanıyor oluşudur. Ama devletin sistematik, kadın düşmanı politikalarına karşı mücadele eden bizler; Yurtdaş’ın bu kalkanı kullanmasına izin vermeyeceğiz. Bu olaya ilişkin olarak yargı mercilerine başvuruda bulunulmuş; beraberinde Diyarbakır Barosu Disiplin Kurulu’na şikayette bulunulmuştur. Konuya ilişkin yasal prosedür kararlılıkla işletilecektir.

Bu kişinin demokrat maskesi altında ustaca gizlenirken, kadına yönelik yaklaşımını gözler önüne seren bu olay, aslında bildiğimiz; ama çoğu zaman görmezden geldiğimiz bir olguya işaret etmektedir: Kadınlara yönelen tacizler, hayatın her alanındadır. Taciz bizler için utanılacak, gizlenecek bir mesele değildir. Aksine bu kişinin geçmişte politik yaşam içerisinde, şu an ise birtakım STK’ların yönetiminde aktif olarak yer alması, Diyarbakır Barosu’nda avukatlık mesleğine hala devam ediyor olmasından ötürü bu tacizin teşhiri, bizler için kaçınılmaz bir hal almaktadır.

Taciz durumlarında olayı her seferinde yeniden irdelemeye çalışan, ispatlanabilirliği bu kadar güç bir durum için kanıtlanabilirliğini esas alan, tacize tecavüze uğrayan binlerce kadının yerine kendini koymaktansa tacizcinin “masumiyet karinesi”ni ön plana çıkaran tüm yaklaşımlara karşı bilinmelidir ki, bizler için her zaman kadın beyanı esastır. Aksini kanıtlama yükümlülüğü erkeğe aittir. Keza taciz söz konusu olduğunda uluslararası hukukta masumiyet karinesinin “ispat yükümlülüğü suçlayana aittir” şeklindeki formülasyonu -uzun yıllar süren çabalarla- çoktan değişti. Örneğin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin yeniden tanımlanan 6. Maddesinde olduğu gibi ayrımcılık durumlarında ispat yükümlülüğü bu ayrımcılıkta bulunmamakla yükümlü olan tarafa devredilir. Yine birçok ülkenin yasasında, iş yerinde sağlıklı ve güvenli, ayrımcılıktan uzak çalışma koşullarını yerine getirmemekle suçlanan işveren, bunu yerine getirdiğini ispat etmekle yükümlüdür.

İşleteceğimiz bu süreçte taleplerimiz şunlardır:

* Sedat Yurtdaş avukatlık mesleğinden ihraç edilmelidir!

* Çalıştığı STK’lardan uzaklaştırılmalıdır!

* Hakkında yürütülecek ceza soruşturmasında en ağır ceza verilmelidir!

* Stajyer avukatlar üzerindeki cinsel taciz ve mobbing son bulmalıdır!

 

İmzacılar

Ankara Kadın Dayanışma Vakfı

ATİK Yeni Kadın (Almanya, Fransa, Avusturya, İsviçre, Hollanda)

Avrupa Demokratik Kadın Hareketi

Demokratik Kadın Hareketi

Dersim LGBTİ Girişimi

Diyarbakır Çınar Belediyesi Kadın Merkezi

Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Kadın Komisyonu

HDK İstanbul Kadın Meclisi

HDK Mersin Kadın Meclisi

Hebun LGBT

Hevî LGBTİ

İstanbul Feminist Kolektif

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği

Kadın Emeği Kolektifi

Keskesor LGBTİ

Lambda İstanbul

Mersin 7Renk LGBT Derneği

Mersin Akdeniz Belediyesi İştar Kadın Danışma Merkezi

Mersin Alevi Kültür Merkezi

Mersin Demokratik Özgür Kadın Hareketi

Mersin Kadın Emeği

Peljin Kadın Evi

Psikolojik Danışmanlar Derneği

Siyah Pembe Üçgen Derneği

SDP’li Kadınlar Koordinasyonu

Sosyalist Feminist Kolektif

Sosyalist Kadın Meclisi

Queer Adana LGBT

YDG’li Kadınlar

Yeni Demokrat Kadın

Yeşil Sol Kadınlar

ZeugMadi LGBT


(29 Ocak, 15.10’da düzenlendi)

NOT: YUKARIDAKİ METİN İMZAYA AÇIKTIR. ([email protected])

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu