Güncel

Pertek halkı tecavüze karşı sokakta

Dersim: Dün (22 Ocak) Dersim-Pertek’te, bir köy korucusunun 12 yaşındaki bir kız çocuğuna yönelik cinsel istismar girişimi, ilçedeki halkı ayağa kaldırdı.

 

Pertek’in Çataksu Köyü ve mezralarında taşımalı sistemle okula giden öğrencileri, Pınarlar Köyü’ndeki Gazi Osman Paşa İlköğretim Okulu’na getirip götüren ve aynı zamanda köy koruculuğu yapan Hamit P. isimli şahıs, öğrencileri köylerine geri götürürken araçta son olarak kalan 12 yaşındaki bir kız çocuğuna Köçekler Mezrası yakınlarında tecavüz girişiminde bulundu.

 

Çocuğun çığlıkları üzerine durumu fark eden mezradakiler, hemen olay yerine gelerek Hamit B.’ye müdahale ettiler. Hamit B.’yi tekme-tokat döven köylüler, daha sonra onu jandarmaya teslim etti.

 

Halk, adliye önünde

 

Pınarlar Jandarma Karakolu’ndaki sorgusunun ardından Hamit B.’nin Pertek Adliyesi’ne sevk edildiğini öğrenen yaklaşık 2 bin kişi, adliye önünde biraraya geldi ve tecavüzcünün kendilerine verilmesini istedi.

 

Tacizci-tecavüzcüleri, istismarcıları, kadın ve LGBTİ katillerini ceza indirimleri ile ihya eden ve koruyan devlet, Pertek halkının gazabından korktuğu için kendi köy korucusunu bu kez tutuklayarak korumaya aldı. Saatlerce adliyeden çıkarılamayan Hamit B. için Dersim-Merkez’den takviye çevik kuvvet bile getirildi.

 

Kitlenin öfkesi sürüyor

 

Kitlenin öfkesine engel olamayan Pertek polisine destek Tunceli Vali Yardımcısı Kenan Eskin, Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz, Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş’tan geldi. İlçeye gelen “üst düzey yöneticiler”, kitle ile görüşerek dağılmalarını istedi. Ancak etkili olmadı.

 

Gece saatlerinde adliyeden çıkarılmaya çalışılan tecavüzcü Hamit B.’nin adliye çıkışı sırasında kitlenin öfkesi doruğa ulaştı ve kitle Hamit B. ‘yi linç etmek istedi. Bu sırada kafasına taş isabet eden Pertek İlçe Emniyet Müdürü Nurettin Gezerel yaralandı. Hastaneye kaldırılan Gezerel ameliyata alındı.

 

Pertek halkının öfkesi henüz dinmedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu