Güncel

Amed’te Tacize Karşı Kadın Dayanışması

sedat_yurtdaşErkek Egemen Zihniyeti kadın üzerindeki baskı mekanizmasının en önemli araçlarından biri olan cinsel şiddet, kadını yaşamın her alanında kendi içine hapsetmeye çalışmaktadır.Bilindiği gibi yanında staj gördüğü Avukat Sedat Yurtdaş tarafından YDK aktivisti Aylin arkadaşımızın sistematik tacize uğramasıyla teşhir kampanyasının bir adımı olarak bugün (21.01.2014) Yeni Demokrat Kadın, Sosyalist Kadın Meclisi, Demokratik Özgür Kadın Hareketi, Keskesor LGBTİ, KESK Kadın Meclisi ve Özgür Genç Kadın olarak bir basın toplantısı gerçekleştirdik.

Basın metnini okuyan YDK’lı Gamze Gündüz ”Namus kavramının kadın bedeni üzerinden yarattığı toplumsal baskının kadını kirlenmiş ve suçlu hissettirdiğini, erkeğin ise bu yolla kadını iradesizleştirmeye çalıştığını, örgütlü kadınların dahi teşhir sürecinde bu kaygılardan uzak olmadığını belirtti.

Sedat Yurtdaş’ın yurtsever devrimci demokrat kamuoyu tarafından yakından bilinen siyasi kimliğe sahip bir kişi olmasıyla iftira komplo karalama propagandası vb. söylemlerle karşılaştığımızı, yıllar öncesinden yollarını ayırdığı Kürt siyasal hareketin bedelleri üzerinden rant elde etmeye çalıştığını söyledi ve Yeni Demokrat Kadın’ın konuya ilişkin kamuoyuna sunduğu açıklamayı yayımlayan internet sitelerine yönelik tehditlerini sürdürerek bu şekilde kadınların mücadelesine engel olabileceğini düşündüğünü söyledi

Basın metni okunduktan sonra soru cevap kısmına geçildi. Sorulan sorulardan biri kurumun tehdit edilip edilmediği üzerineydi. Kurumun tehdit edildiği ve Sedat Yurtdaş’ın Yeni Demokrat Kadın sitesine dava açtığını belirtildi.

Biz buradan; teşhir sürecinde taciz edilen kadını yıpratmaya, olayın üzerini örtmeye yönelik tüm anlayışlara karşı dayanak noktamız, özgürlük mücadelesine olan inancımızdır, geçmişten bugüne gelen kadın direngenliğiyle haykırıyoruz ki kadın örgütlülükleri olarak  bu ve benzer davaların takipçisi olacağımızın ve tacize uğrayan kadın arkadaşlarımızı yalnız bırakmayacağımızın sözünü veriyoruz.

Kadın beyanı esastır, aksini ispat yükümlülüğü erkeğe aittir!

Tacize Karşı Suskun Değil Öfkeli, Yalnız Değil Örgütlüyüz!

Yaşasın Kadın Dayanışması!

 

 

AMED Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu