Güncel

Avcılar’da Trans Bireylere Linç Girişimi

trans_linc4 Ekim Perşembe günü KAOS GL Derneği, İstanbul Avcılar’da yaşayan trans bireylere yönelik saldırıları duyurmuştu. Cumartesi akşamı ise bu protesto gösterileri linç girişimine evrildi.
Avcılar Denizköşkler Mahallesinde yaşanan linç girişiminde Meis Sitesi’nin önünde toplanan 50-60 kişilik kalabalık bir grup ateş yakarak, tencere tavalarla tehditkar sloganlarla trans vatandaşlara saldırdı.
Polisin müdahale etmediği olayda emekli savcı olduğunu öğrenilen bir şahısın “hukuk, kanun, polis bizim arkamızda” söylemleriyle grubu kışkırttığı belirtildi.
Başka mahallelerden gelenlerin de içinde bulunduğu gruptan, “Defolun buradan dönmeler”, ”İnsan bile değiller”, “Namus için öldüdür, canımızı veririz” şeklinde ‘nefret’ içerikli sloganlar yükseldi. Grubun emekli bir savcı ve sitede 5 dairesi bulunduğu öğrenilen site yöneticisi tarafından galeyana getirildiği belirtiliyor.
Translar mahalleden ayrılana kadar eylem yapacaklarını belirten kalabalık 13 Ekim Cumartesi günü 22:00’da tekrar toplanmak üzere olay yerini terk etti.
SPoD (Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği) pazartesi günü linççiler, linç girişimini meşrulaştırmaya çalışan Kanaltürk ve sitenin bağlı olduğu karakol hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.
CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı olay yerini arayıp konuyla alakalı bilgi aldığı ve güvenlik için girişimde bulunacağı öğrenildi.
Olay sosyal medyada geniş yankı uyandırdı, linç girişimine tepki olarak #translarirahatbirakin etiketi Twitter’da TT listesinde girdi.
İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği başta olmak üzere LGBT Örgütleri 13 Ekim Cumartesi günü saat 22.00’da Denizköşkler Mahallesi Meis Sitesinde yaşayan trans bireylere destek çağrısında bulunuldu.
Kaynak: www.kaosgl.org

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu