Güncel

Kadınlar karanlığı meşaleleriyle aydınlattılar

Mersin: Mersin Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesi ile meşaleli yürüyüş gerçekleştirip, dilek balonları uçurdu. Forum önünde bir araya gelen, aralarında Yeni Demokrat Kadınların da olduğu çok sayıda kadın buradan Barış Meydanı’na kadar meşalelerle, üzerinde “Geceler de bizim sokaklar da özgürlüğümüz için alanlardayız”, “Kadınlar artık susmayacak”, “Kız kısmı değil özgür kadın olacağız”, “Saçımda uzun aklımda” yazılı döviz ve pankartler ile “Kimsenin namusu olmayacağız”, “İnadına isyan inadına isyan inadına özgürlük”, “Jin jîyan azadî”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” sloganları, alkış ve zılgıtlar eşliğinde yürüdü.

Meydanda açıklama yapan platform üyelerinden Eğitim Sen Mersin Şube Kadın Sekreteri Aynur Şahin, 8 Mart’ın her renkten, coğrafyadan, dilden, kültürden kadınların barış, eşitlik, emek ve demokrasi taleplerini farklı alanlarda dile getirdiği simgesel bir gün olduğunu belirterek, “Meşalelerimizi yoksulluğa, yolsuzluklara, savaşa hayır demek için yakıyoruz” dedi.

‘Meşalemizi yoksulluğa, yolsuzluğa hayır demek için yakıyoruz’

Eğitim Sen Mersin Şube Kadın Sekreteri Aynur Şahin, 8 Mart’ın her renkten, coğrafyadan, dilden, kültürden kadınların barış, eşitlik, emek ve demokrasi taleplerini farklı alanlarda dile getirdiği simgesel bir gün olduğunu belirterek, “Meşalelerimizi yoksulluğa, yolsuzluklara, savaşa hayır demek için yakıyoruz” dedi.

‘Kadın kırımına dönüşen katliamlar artıyor’

12 yıldır iktidarda olan AKP hükümetinin toplumun tüm kesimlerini baskı altına aldığını, medyayı susturmaya çalıştığını, insanların ne içeceğinden ne giyeceğine, nasıl ve kaç çocuk yapacağına kadar her alana müdahale ettiğini ve şekil vermeye çalıştığını vurgulayan Şahin, yolsuzluğun arttığını buna paralel olarak yoksulluk ve açlığın arttığını söyledi. AKP’nin hükümete gelir gelmez Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı kurarak kadını nerede görmek istediğini tarif ettiğine dikkat çeken Şahin, “Kadın kırımına dönüşen kadın katliamları her geçen gün artmıştır. Biz kadınlar bu yüzden alanlardayız. Yüzyıllardır eril karanlığa karşı yaşamı savunduk. Özgürlük ve barış için mücadele ettik. Bundan sonra da sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.

‘Meşalemizin ateşi ile yeni bir geleceğin müjdesini veriyoruz’

Kadınların çalışma yaşamından dışlandığı, düşük ücretle ve kölece koşullarda kayıt dışı çalışmaya mahkum edildiği, namus, töre adı altında şiddete uğrayıp öldürüldüğü, savaşın sonuçlarının acı ve gözyaşı olarak yansıdığı koşulların ortadan kalkması ve kadınlara güvenceli iş, güvenli yaşam sağlanmasını istediklerini belirten Şahin, kadınların kadın olmaktan kaynaklı yaşadığı sorunlara karşı bir araya gelinen 8 Mart’ın tüm kadınlar için resmi tatil ilan edilmesini istediklerini sözlerine ekledi. “Biz kadınlar iş yerlerinde, tarlalarda, okullarda, hastanelerde, belediyelerde, evlerde geleneksel rollerimizi kırıyor, meşalelerimizin ateşi ile yeni bir geleceğin müjdesini veriyoruz” diyen Şahin, emek, kimlik ve bedenlerine sahip çıkmanın mücadelesini verdiklerini söyledi.

Açıklamanın ardından kadınlar barış ve özgürlük dilekleri ile dilek balonları uçurdu. Renkli görüntülere sahne olan balonlar gökyüzüne doğru yükselirken kadınlar kendi söyledikleri şarkılar, alkış ve zılgıtlar eşliğinde halay çekti. Daha sonra eylem sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu